Banki pomału podnoszą oprocentowanie lokat

i

Autor: Pixabay Banki pomału podnoszą oprocentowanie lokat

Czy potrafisz oszczędzać? Ten quiz ujawni PRAWDĘ O TOBIE

2021-01-16 11:45

Pieniądze szczęścia nie dają, ale... na pewno nie przeszkadzają w byciu szczęśliwym. Ostatni rok upłynął nam pod znakiem lockdownu i koronawirusa, a w efekcie bardzo opustoszały nam portfele. Wiele rodzin musi zaciskać pasa. To dobry moment, żeby przemyśleć domowe finanse i stworzyć plan oszczędzania. Uważacie się za oszczędnych? A może bez wstydu przyznajecie się do rozrzutności? Odpowiedzcie na pytania w naszym quizie "Czy potrafisz oszczędzać?". Ten krótki test powie wam o was prawdę!

Oszczędności Polaków rosną, obecnie posiada je już blisko 70 proc. W dalszym ciągu stopa oszczędności, czyli relacja odkładanej kwoty do wysokości wynagrodzeń brutto, jest w Polsce bardzo niska i wynosi 2,5 proc. W sąsiednich Czechach jest dwukrotnie większa. Według ekspertów minimalny poziom rezerwy finansowej powinien być takiej wysokości, żeby można było pokryć z niego koszty życia i bieżące potrzeby przez ok. 6 miesięcy. Pandemia koronawirusa pokazała, dlaczego warto mieć poduszkę finansową na czarną godzinę.

ZOBACZ KONIECZNIE: Ogromna ulga na dziecko w 2021 r. Dostaniesz ponad 4000 zł, musisz tylko pamiętać o jednej rzeczy

Łatwiej odłożyć określoną kwotę, gdy mamy jakiś cel oszczędzania. Na przykład najpierw zbieramy określoną kwotę na czarną godzinę, potem na wymianę domowych sprzętów czy remont. Gdy oszczędzanie wejdzie nam w krew (psychologowie twierdzą, że potrzeba kilku miesięcy, by wyrobić w sobie określony nawyk i zmienić sposób myślenia), możemy zacząć oszczędzać po prostu na przyszłość albo na emeryturę. Polacy mają różne strategie na oszczędzanie. Jak to wygląda w waszym przypadku? Rozwiążcie poniższy quiz!

Czy umiesz oszczędzać?

Pytanie 1 z 14
Bezpieczna przystań według inwestorów to...

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze