Reparacje

i

Autor: East News

Reparacje wojenne

Czy powinniśmy domagać się reparacji wojennych od Niemców? Znamy wyniki sondażu

2022-09-01 7:40

Czwartkowa (1 września) "Rz" publikuje wyniki badania IBRiS, które wskazują, że połowa badanych uważa, że Polska powinna się domagać reparacji od Niemców za straty spowodowane II wojną światową. Prace nad raportem o stratach wojennych były prowadzone od kilku lat, wyniki opublikowane zostaną w trzech tomach, w kilku językach. Pierwszy tom to opis i szacowanie strat demograficznych i materialnych, drugi to dokumentacja zdjęciowa wojny i okupacji niemieckiej, trzeci to rejestr miejsc zbrodni. – Tych miejscowości jest ponad 9200. Kto chce reparacji wojennych? I jakiej sumy domagać się chce Polska?

Reparacje dzielą Polaków

Z badań wynika, że "zwolennikami żądania reparacji są głównie stronnicy obozu rządzącego (92 proc.) i tylko co piąty zwolennik opozycji". "To głównie mieszkańcy małych miast (56 proc.), mający rodziny wielodzietne (80 proc.), osoby najsłabiej wykształcone – 68 proc., ponadto emeryci (63 proc.) i renciści (94 proc.)" – czytamy w gazecie. Sondaż przeprowadzono 26-27 sierpnia 2022 r. metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 1000 osób.

Osoby te czerpią informacje głównie z Wiadomości TVP (82 proc.) oraz TVP Info (87 proc.). Są przeważnie osobami wierzącymi i regularnie praktykującymi (68 proc.). W ostatnich wyborach parlamentarnych głosowali na PiS (91 proc.) lub Konfederację (82 proc.), a prezydenckich na Krzysztofa Bosaka (86 proc.), Władysława Kosiniaka-Kamysza (84 proc.) lub Andrzeja Dudę (81 proc.).- informuje dziennik.

Pieniądze to nie wszystko Alicja Defratyka

Czy Polska ma szansę na otrzymanie odszkodowania za niemieckie zniszczenia

Jak przypomina dziennik, wokół reparacji trwa spór historyków i prawników, czy Polska może jeszcze się o nie starać. Prof. Stanisław Żerko z Instytutu Zachodniego w Poznaniu w rozmowie z „Plusem Minusem” przypomniał, że ostatnia polska nota dotycząca odszkodowań została złożona w Bonn przez rząd PRL w roku 1988.

– Od tego czasu kolejne polskie rządy, począwszy od rządu Tadeusza Mazowieckiego po obecny, nie poczyniły praktycznie ani jednego kroku w tej sprawie – dodał. Jego zdaniem zdecydowana większość prawników, specjalistów w zakresie prawa międzynarodowego nie ma wątpliwości, że niczego już nie wywalczymy przed żadnym trybunałem- czytamy w Rzeczpospolitej.

Z wypowiedzi kanclerza RFN Olafa Scholtza w Warszawie w grudniu 2021 r. wynika, że nie ma podstaw prawnych do wypłaty reparacji, bo Polska się ich zrzekła.

- Waloryzując powojenny raport o stratach wojennych np. o wartość dolara, mówimy o kwocie 850 mld dolarów - stwierdził na antenie Polsat News poseł Arkadiusz Mularczyk (47 l.), który w PiS zajmuje się tą problematyką.

Polityczne tło sporu o reparacje wojenne

Dziennik cytuje lidera PO Donalda Tuska, który twierdzi, że PiS raczej chodzi o to, aby sprawę podgrzewać i „aby służyła ona dobrze PiS-owi w kampanii”. Tymczasem jak już informowaliśmy na łamach Super Ekspressu, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wraca do objazdu Polski. W planach ma poruszanie z Polakami tematów związanych z reparacjami wojennymi. 

Pod koniec lipca lider PiS przyznał w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że walka o pieniądze od naszych zachodnich sąsiadów może potrwać wiele lat. "Być może nawet całe pokolenie minie - ja mogę tego nie dożyć, ale kiedyś trzeba zacząć" – stwierdził były premier.

Sonda
Czy jesteś za tym, by Niemcy wypłaciły reparacje?
Listen to "Żadnych raparacji nie będzie! - Radosław Sikorski [Express Biedrzyckiej]" on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze