Prezes NBP Adam Glapiński

i

Autor: flickr.com/narodowybankpolski Prezes NBP Adam Glapiński

Wysokie stopy procentowe

Czy to koniec podwyżek stóp procentowych? Prezes NBP nie ma wątpliwości

2022-09-08 16:19

Formalnie nie zakończyliśmy cyklu podwyżek stóp procentowych, kolejne decyzje Rady Polityki Pieniężnej będą zależeć od napływających danych - powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński. W środę RPP podniosła stopy procentowe o 0,25 pkt proc. Główna stopa NBP, referencyjna, wzrosła do 6,75 proc.

Cykl podwyżek stóp procentowych zakończony?

"Formalnie nie zakończyliśmy cyklu podwyżek. Nasze kolejne decyzje będą zależały od napływających danych. Z tych danych będą się wyjawiały perspektywy inflacji, koniunktury" - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego, uprzedzając pytanie, czy Rada Polityki Pieniężnej dalej będzie podnosić stopy procentowe.

Glapiński dodał, że w listopadzie będzie opublikowany raport pokazujący perspektywy inflacji i wzrostu PKB. Mówiąc o obecnej inflacji szef banku centralnego stwierdził, że "jesteśmy na płaskowyżu, po nim się poruszamy, trochę wyżej, trochę niżej i będziemy stopniowo schodzić w dół".

Pieniądze to nie wszystko Paweł Gruza

Kolejna podwyżka

Po wakacyjnej przerwie Rada Polityki Pieniężnej spotkała się na kolejnym decyzyjnym spotkaniu, na którym zapadła decyzja o stopach procentowych. Obecnie główna stopa procentowa NBP, referencyjna, wynosi 6,5 proc.

Decyzją RPP zostanie podniesiona o 0,25 ptk. proc. Kredytobiorcy mogą spodziewać się wyższych rat kredytów. To już 11 podwyżka stóp procentowych. Cykl podwyżek rozpoczął się w październiku 2021 roku.

Sonda
Czy w związku z drożyzną zmienisz pracę czy pójdziesz do szefa po podwyżkę?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze