Musztarda

i

Autor: Shutteratock Musztarda po obiedzie? Nie! Musztarda do wszystkiego.

Farmerzy szukają nowych odmian gorczycy

Czy w sklepach zabraknie... musztardy? Producenci ostrzegają!

2022-07-30 15:34

Zmiany klimatu sprawiają, że coraz trudniej jest produkować musztardę. Kanada jest jednym z największych producentów gorczycy na świecie, ale susza i upalne temperatury ograniczają dostawy. Kanadyjscy farmerzy szukają nowych odmian gorczycy. Nowych dostaw gorczycy można się spodziewać dopiero jesienią i zimą tego roku. „Są to najsłabsze plony od 25 lat” - napisano w rządowym opracowaniu, podsumowującym poprzednie zbiory. Na podstawie badań próbek wskazano, że problemem są „nadmierne temperatury i brak wilgoci”.

Coraz trudniej jest produkować musztardę

Według danych rządowych, w ub.r. w Kanadzie zebrano prawie 50 tys. ton ziaren gorczycy, podczas gdy w 2020 r. było to prawie 99 tys. ton. Uprzednio średnia z każdych 5 lat wynosiła prawie 153 tys. ton rocznie. Wzrosła powierzchnia zasiewów, ale średnia plonów z hektara spadła z 976 kg w 2020 r. do 441 kg z hektara w 2021.

We francuskich mediach od grudnia ub.r. co kilka tygodni pojawia się kolejna analiza nt. wpływu zmian klimatu na rynek musztardy, której każdy statystyczny Francuz zjada co roku kilogram. Już w grudniu ub.r. agencja AFP opisywała problemy francuskich producentów ze względu na brak surowca, sprowadzanego głównie w Kanady. Gorczycę uprawiano we Francji od średniowiecza, ale globalizacja rolnictwa sprawiła, że lokalne uprawy, np. w sąsiedztwie Dijon, przestały się opłacać

„Pieniądze to nie wszystko” – Andrzej Hawryluk

Zmiany klimatu ograniczają produkcję musztardy

Gorczycę uprawia się w Kanadzie głównie w trzech prowincjach na Preriach, czyli w Manitobie, Saskatchewan i Albercie. To te prowincje Kanady, w których dotychczas problem zmian klimatu i skutki tego procesu nie były tematem publicznej debaty.

Na przykład według ubiegłorocznego badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Saskatchewan, o ile 73 proc. mieszkańców Saskatchewan uważa, że za przyspieszenie zmian klimatu odpowiada człowiek i taki sam odsetek uważa, że rząd prowincji powinien w tej sprawie coś zrobić, to jednak 46 proc. nie chce płacić tzw. opłaty węglowej, a 44 proc. nie byłoby np. skłonnych ograniczyć spożycia mięsa.

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze