Polskie siły zbrojne

i

Autor: Bartosz Krupa Czołg T-72

Czy wydatki na polską armię wzrosną do 2,5 procent PKB? PO jest przeciw

2017-07-18 21:25

Resort obrony chce zwiększyć wydatki na obronność do 2,5 proc. w 2030 roku. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych nakłady na obronność powinny być zwiększane stopniowo, w ramach strategicznego, długoterminowego działania. Ten pomysł nie spotkał się z poparciem PO.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej zakłada, że maksymalna liczba żołnierzy ma wzrosnąć ze 150 tys. do 200 tys., z czego 130 tys. stanowiliby żołnierze zawodowi. Jednocześnie przewidziano podniesienie progu zaliczek udzielanych przedsiębiorcom przez ministerstwo obrony z 25 do 33 procent. O projekcie ustawy bardzo pochlebnie wypowiadał się Bartosz Kownacki, sekretarz stanu w MON.

- To jest przewrót kopernikański w polskich siłach zbrojnych. Nie było takiego wydarzenia jak projekt tej ustawy w przeciągu ostatnich ponad 25 lat (...) Nie waham się powiedzieć, że to jest ustawa na miarę tych ustaw, które były głosowane ponad 200 lat temu, na miarę ustaw Sejmu Wielkiego, gdzie też decydowano o polskiej armii – ocenił wiceminister.

CZYTAJ: Targi zbrojeniowe MSPO w Kielcach zdominowała tematyka rakiet

Według Bartosza Kownackiego przyjęcie ustawy jest niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa narodowego. Dzięki zaproponowanemu przez MON rozwiązaniu Polska będzie w stanie poradzić sobie w razie zagrożenia. Projekt powstał zgodnie z zamysłem ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, który podejmuje różnego rodzaju działania zmierzające do modernizacji sił zbrojnych.

PATRZ: Oto najpotężniejsze armie świata. Zobacz, jak wypada na ich tle Polska

- Trudno mi sobie wyobrazić mniej kontrowersyjną ustawę niż ta, przed którą stoimy, a zależy nam na tym, żeby ją przyjąć jeszcze przed wakacjami poselskimi – powiedział Michał Jach (PiS), przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Entuzjazmu członków Prawa i Sprawiedliwości nie podzielają parlamentarzyści z Platformy Obywatelskiej. Czesław Mroczek, były minister obrony narodowej, jest przeciwny zwiększaniu liczby żołnierzy i nie popiera pomysłu podniesienia wysokości udzielanych zaliczek. Zwrócił także uwagę na fakt, że nie wiadomo, kto wygra najbliższe wybory. W razie zwycięstwa Platformy Obywatelskiej poparcie przez PO rozwiązań zaproponowanych przez resort obrony nie jest pewne. Tymczasem 27 maja 2015 r. projektu ustawy PO w sprawie modernizacji polskiej armii zyskał poparcie posłów z PiS.

Wielu posłów wskazuje, że zwiększenie wysokości zaliczek ułatwi realizację zamówień publicznych przez mniejsze podmioty. Obecnie tego typu przedsiębiorcy zaciągają kredyty bankowe, których koszt zostaje wliczany w końcową cenę produktu.

Oprac. na podst. mat. pras.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze