Karol Friz Wiśniewski

i

Autor: GetHero Karol "Friz" Wiśniewski

Czy youtuber może być autorytetem? Wyjaśnia Friz, największa gwiazda polskiego YouTube

2019-09-27 10:55

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich influencerów. Kiedyś gracz i łowca Pokemon GO, teraz członek i twórca najgłośniejszej Ekipy na polskim YouTube. Znany z ogromnych pokładów pozytywnej energii i szalonych pomysłów Karol Wiśniewski, czyli Friz, opowiada o kontaktach z widzami i pomocy innym.

Karol, masz obecnie ponad 700 filmów na swoim koncie YouTube, a Twój kanał pod względem wyświetleń jest w czołówce polskiej sceny YouTube! Jak to wszystko się zaczęło?

Karol “Friz” Wiśniewski: Kanał na serwisie YouTube założyłem w 2010 roku, ale przełomowy okazał się rok 2016. Wtedy zajawiłem się grą Pokemon GO, która była bardzo popularna na całym świecie. Trzy lata temu na moim kanale pojawiały się głównie ciekawostki i poradniki związane właśnie z tą grą. Z czasem zacząłem tworzyć różnego rodzaju challenge.

Udział w nich brało sporo znanych twórców internetowych, np. Blowek, DeeJayPallaside czy Krzychu z kanału TRENUJ Z KRZYCHEM. Kolejnym etapem było stworzenie zgranej Ekipy, z którą wspólnie tworzymy nowe filmy. Mateusz “Tromba” Trąbka, Mateusz “Mini Majki” Krzyżanowski i Łukasz “Wujek Łuki” Wojtyca to dla mnie nie tylko partnerzy do nagrywania, ale przede wszystkim przyjaciele. Tworzymy świetną i zgraną grupę, której nigdy nie brakuje zwariowanych pomysłów i chęci do robienia szalonych rzeczy.

Codziennie na Twoim kanale pojawia się nowy film. Co motywuje Cię do takiej systematyczności?

Po pierwsze - YouTube i wszystko, co z nim związane to całe moje życie, dlatego prowadzę swój kanał w formacie daily, czyli w taki sposób aby każdego dnia pojawił się na nim nowy content. Tworzenie filmów sprawia mi niesamowitą frajdę. Ja po prostu bardzo lubię dostarczać nowe treści dla swoich fanów. Oprócz super zabawy podczas wspólnego nagrywania z Ekipą, liczy się również opinia widzów, a mój kanał subskrybuje już przecież 2,8 mln osób! Bardzo zależy mi na tym, aby to co robimy trafiało w gusta naszych odbiorców, więc idziemy nie tylko w ilość, ale także w dobrą jakość filmów, które tworzymy. I póki co, to się nam udaje - tylko na moim kanale odnotowuję ponad 80 milionów wyświetleń miesięcznie!

Co robisz poza YouTubem i Internetem?

Założeniem mojego kanału jest przede wszystkim dostarczanie rozrywkowego contentu wszystkim osobom, które nas oglądają, dobrze się przy tym bawiąc. Sprawianie, że ktoś dzięki nam będzie szczęśliwy, czy po prostu wywoływanie uśmiechu na twarzach naszych widzów, to coś, co uwielbiam robić. Oczywiście nie ograniczamy się tylko do rozrywki. Staramy się także wykorzystywać naszą popularność w pozytywny sposób m.in. po to, aby pomagać innym.

Na przykład w grudniu ubiegłego roku wspólnie z Mini Majkiem, Trombą i Wujkiem Łukim przeprowadziliśmy akcję charytatywną, podczas której zbieraliśmy pieniądze na rzecz Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz jednego z krakowskich domów dziecka. Wszystko zrobiliśmy w ramach challenge’u, który cieszył się ogromną popularnością.

Karol Friz Wiśniewski

i

Autor: GetHero Karol "Friz" Wiśniewski

Mówisz, że bardzo ważni są dla Ciebie fani. Czy myślisz, że jesteś dla nich autorytetem? 

Gdy ja byłem dzieciakiem, każdy z moich kolegów chciał być tak znany, jak gwiazdy piłki nożnej, czy inne sławne osoby. Teraz oczy większości nastolatków wpatrzone są w YouTube’a - stąd też idole dzieci czy młodzieży są przez nich spotykani głównie
w internecie. Nie biorąc pod uwagę wyświetleń, czy subskrybcji mojego kanału, pozostaję zwykłym chłopakiem z Krakowa.

Ciężko mi wyobrazić sobie, że młodzi ludzie widzą we mnie wzór do naśladowania. Mam jednak świadomość tego, że moi fani w dużej mierze biorą do siebie to, co mówimy i robimy w filmach. Dlatego w każdym nagraniu, które tworzę wspólnie z Ekipą, chcemy zapewnić widzom maksimum rozrywki, ale prosimy, żeby nie odwzorowywali niektórych zachowań czy wyzwań.

W kontaktach z fanami ograniczasz się wyłącznie do internetu, czy także spotykasz się z nimi poza siecią?

Większość z naszych filmów nagrywamy w Domu Ekipy lub podczas wypadów na miasto, gdzie spotykamy naszych fanów i wspólnie z nimi tworzymy ciekawe rzeczy, które nie zawsze są związane z rozrywką. Dla przykładu, w jednym z naszych ostatnich filmów staraliśmy się pokazać, że hejt lepiej zastępować czymś pozytywnym i zachęcaliśmy do robienia dobrych rzeczy. Udział w akcji brali nie tylko nasi widzowie, ale także przypadkowi przechodnie, którzy po wykonaniu zadania i udzieleniu odpowiedzi na pytanie - co dobrego zrobili w ostatnim czasie - otrzymywali nagrodę pieniężną oraz pyszne żelki.

Tego typu działania to doskonały sposób na wyjście poza internet i nawiązanie relacji z fanami w świecie rzeczywistym. Oczywiście wszyscy członkowie Ekipy chętnie biorą w tym udział, co pozwala na poświęcenie czasu szerszej grupie naszych odbiorców. Oprócz rozmów z fanami podczas nagrań, lubimy także uczestniczyć w spotkaniach, które odbywają się na dużą skalę. 31 sierpnia byłem na największej imprezie, podczas której miłośnicy mediów społecznościowych mogli spotkać się ze swoimi idolami, czyli MeetUp®. Wspólnie z moją Ekipą i Rezim byliśmy ambasadorami tego wydarzenia. 

Karol Friz Wiśniewski

i

Autor: GetHero Karol "Friz" Wiśniewski

Mógłbyś powiedzieć coś więcej o tej imprezie? 

MeetUp® to dla mnie święto twórców internetowych, którzy działają na YouTubie, Instagramie czy TikToku. W trakcie wydarzenia mamy okazję, aby poznać się z naszymi fanami, porozmawiać z nimi lub zrobić sobie wspólne zdjęcie. Podczas MeetUp® 2019 uczestnicy wydarzenia oprócz możliwości spędzenia z nami czasu mogli także wziąć udział w konkursach i zgarnąć atrakcyjne nagrody. 

Jesteś w stałym kontakcie z widzami, ale może chciałbyś coś im powiedzieć od siebie?

No pewnie, kontaktu z nimi nigdy za wiele! Po pierwsze chciałbym podziękować wszystkim widzom. Oczywiście tym którzy obserwują nasz kanał od samego początku, jak i tym którzy dołączają do nas na bieżąco. No i liczę na to, że spotkamy się
w przyszłym roku na MeetUp®. 

Najnowsze