Czym jest ustawa o ochronie zwierząt futerkowych?

2020-09-18 13:02 Karolina Januszek
Sejm
Autor: Sejm

W piątek, 18 września o pierwszej w nocy Sejm o przyjął tak zwaną „Piątkę dla zwierząt”. To flagowy projekt prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który wprowadza szereg zmian dotyczący praw zwierząt. Przeciwko ustawie byli między innymi posłowie Solidarnej Polski, w związku z czym nastąpił spory rozłam w partii rządzącej. Czym jest „Piątka dla zwierząt” i jakie przepisy wprowadza?

W piątkową noc Sejm przyjął tak zwaną „Piątkę dla zwierząt”. Za głosowało 356 posłów, 75 było przeciw, a 18 wstrzymało się od głosu. Projekt trafi teraz do Senatu. Jeszcze przed głosowaniem Sejm przyjął szereg poprawek, w tym przywrócenie przepisów ograniczających ubój rytualny i wprowadzenie rocznego vacatio legis dla zakazu hodowli zwierząt na futra.

Zobacz także: Co to jest emerytura honorowa? KAŻDY ma szansę na dodatkowe 4300 zł do emerytury

„Piątka dla zwierząt”

Przegłosowana przez Sejm ustawa między innymi zakazuje handlu zwierząt na futra (za wyjątkiem królików). Dodatkowo, nowe przepisy przyznają prawo do rekompensaty z budżetu państwa z tytułu zaprzestania chowu lub hodowli zwierząt futerkowych.

Kolejną zmianą w prawie jest ograniczenie uboju rytualnego. Dopuszczony zostanie tylko ten na potrzeby krajowych związków wyznaniowych. Warunki, metody i kwalifikacje osób do niego uprawnionych będą regulowane w drodze rozporządzenia ministra rolnictwa w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych.

Sprawdź również: Pracodawco, udziel zaległego urlopu albo zapłacisz słoną KARĘ!

Nowe przepisy zakazują również używania kolczatek i trzymania zwierząt domowych na uwięzi na stałe. Przyjęta „piątka dla zwierząt” dopuszcza jednak trzymanie zwierząt domowych na uwięzi nie dłużej niż 12 godzin na dobę. Co ważne, uwięź ta będzie musiała mieć minimum sześć metrów długości, a zwierzę będzie musiało mieć dostęp do co najmniej 20 metrów kwadratowych powierzchni. Nowelizacja ustawy zakłady również, że powierzchnia kojca dla zwierząt o wysokości do 50 cm w kłębie nie może być mniejsza niż dziewięć metrów kwadratowych, w przypadku zwierząt  o wysokości od 51 do 66 cm w kłębie co najmniej 12 metrów kwadratowych, a powyżej 66 cm wysokości zwierzęcia, nie mniej niż 15 metrów kwadratowych.

Charytatywny „Mecz o Wszystko” w Olsztynie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.