Czyste Powietrze Plus - rusyzł nowy program. Kto dostanie pieniądze do wymiany pieca i ocieplenia domu? Gdzie i jak złożyć wniosek?

i

Autor: Termo Organika Czyste Powietrze Plus - rusyzł nowy program. Kto dostanie pieniądze do wymiany pieca i ocieplenia domu? Gdzie i jak złożyć wniosek?

Zasady programu "Czyste Powietrze Plus"

Czyste Powietrze Plus. Jak dostać dofinansowanie do ocieplenia i wymiany pieca? [PORADNIK]

2022-07-15 13:51

Od piątku 15 lipca można składać wnioski o wypłatę pieniędzy z programu Czyste Powietrze Plus. Właściciele domów, którzy chcą wymienić „kopciucha” lub ocieplić budynek mogą dostać nawet 40 tys. zł jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Do tej pory termomodernizacja domu i wymiana źródła ciepła w programie rozliczane były po ich zrealizowaniu. Sprawdź, jak dostać dofinansowanie do ocieplenia i wymiany pieca.

Czyste Powietrze Plus. Nowy program już działa

15 lipca ruszył program Czyste Powietrze Plus, który zawiera ważną zmianę dotyczącą finansowania termoizolacji i wymiany kopciuchów. Teraz jeszcze przed rozpoczęciem remontu będzie można otrzymać z wyprzedzeniem do 50 proc. maksymalnej kwoty dotacji. Środki nie wpłyną do właścicieli domów, tylko do wykonawców prac remontowych, aby mogli kupić np. materiały i szybciej rozpocząć prace. Dofinansowanie na nowych zasadach jest przeznaczone wyłącznie dla osób przystępujących do programu "Czyste Powietrze Plus".

Czym różni się program Czyste Powietrza Plus od Czystego Powietrza?

* zwiększeniem o 10 tys. zł maksymalnej kwoty dotacji na wymianę pieca czy prace termomodernizacyjne w przypadku osób o najniższych dochodach - dofinansowanie wzrasta z 69 do 79 tys. zł,

* wprowadzeniem prefinansowania, czyli możliwości otrzymania pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem remontu, do 50 proc. kosztów całej inwestycji.

- Program „Czyste Powietrze” cieszy się dużą popularnością i dlatego stale go rozwijamy. W jego najnowszej odsłonie zostały wprowadzone rozwiązania finansowe, które będą korzystne dla nowych beneficjentów o niższych dochodach. Właściciele domów jednorodzinnych ubiegający się dotację na wymianę starego pieca (tzw. kopciucha) orazocieplenie domu otrzymają prefinansowanie, w wysokości do 50 proc. najwyższej możliwej wysokości dotacji, przypadającej dla danego wykonawcy, będzie wypłacanebezpośrednio na jego konto, zgodnie z maksymalnymi poziomami dofinansowania oraz warunkami programu - mówi w rozmowie z "Super Biznesem" Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby skorzystać z programu Czyste Powietrze Plus?

Warunkiem skorzystania z programu Czyste Powietrze Plus są progi dochodowe. Z prefinansowania będą mogli skorzystać beneficjenci kwalifikujący się w programie do podwyższonego i najwyższego poziomu dofinansowania. Chodzi o właścicieli domów, gdzie przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosi do 1564 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz do 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Drugą grupą beneficjentów są właściciele domów, których dochód w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 900 zł na osobę oraz 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

 Czyste Powietrze Plus - zasady programu

Podstawą otrzymania dotacji zwiększonej o 10 tys. zł jest przynależność do grupy beneficjentów o najniższych dochodach, potwierdzona stosownym zaświadczeniem o wysokości zarobków. Warunkiem wypłaty pieniędzy na zasadzie prefinansowania jest przesłanie wraz z wnioskiem o dotację umowy zawartej z wykonawcą na przeprowadzenie konkretnych prac zgodnych z zapisami programu. W ramach realizowanego przedsięwzięcia możliwe jest zawarcie do trzech umów z wykonawcami. Mogą one zostać dostarczone na etapie uzupełniania wniosku, na co wnioskodawca będzie miał 10 dni roboczych.

Minister finansów ujawnia: "W 2023 roku inflacja powinna być wyraźnie niższa"

Czyste Powietrze Plus. Ile można dostać pieniędzy?

Do tej pory dotacja wynosiła do 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania i 37 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania i 69 000 zł dla najwyższego poziomu dofinansowania. W Czystym Powietrzu Plus będzie to odpowiednio maksymalnie do 47 tys. i 79 tys. zł. Oznacza to, że przy najwyższym stopniu dofinansowania w ramach prefinansowania będzie można otrzymać wcześniej, czyli przed wykonaniem inwestycji, nawet blisko 40 tys. zł.

Czyste Powietrze Plus. Jak złożyć wniosek?

Wnioski o dofinansowanie można składać za pomocą generatora na stronie gov.pl w zakładce Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Żeby podpisać wniosek, można użyć podpisu zaufanego lub kwalifikowanego. Jeśli nie mamy takiego podpisu, wniosek składamy elektronicznie, a następnie drukujemy go i podpisany odręcznie wysyłamy pocztą do wojewódzkiej siedziby NFOŚIGW.

Rozpatrzenie wniosku trwa do 14 dni. Następnie w ciągu 2 tygodni od zawarcia umowy z beneficjentem ma być uruchomiona transza zaliczkowa na konto wykonawcy, czyli 50 proc. przyznanej wartości dotacji jako część jego wynagrodzenia.

Czyste Powietrze Plus – końcowy wniosek o płatność

Właściciel remontowanego domu jednorodzinnego musi złożyć końcowy wniosek o płatność, zawierający ostateczną fakturę, protokół odbioru, który będzie dokumentował wykonanie całości prac oraz potwierdzenie uregulowania wkładu własnego. Rozpatrzenie wniosku wraz z wypłatą pozostałych pieniędzy z dotacji, powinno nastąpić w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentu przez beneficjenta.

Na co można wykorzystać pieniądze z programu Czyste Powietrze?

* likwidację starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwo stałe) oraz zakupu i montażu nowych urządzeń spełniających wymagania Programu;

* docieplenie przegród budynku;

* wymianę stolarki okienne i drzwiowej;

* instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznych);

* montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Sonda
Skorzystasz z dofinansowania "Czyste Powietrze Plus"?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze