Wakacje kredytowe

i

Autor: pixabay.com

Wakacje kredytowe 2022

Wakacje kredytowe 2022. Można już składać wnioski

2022-07-15 9:40

Ustawa o wakacjach kredytowych została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Przepisy umożliwiające odroczenie spłaty kredytu hipotecznego na łącznie osiem miesięcy wejdą w życie po 14 dniach od momentu ogłoszenia,

Wakacje kredytowe. Ustawa opublikowana w Dzienniku Ustaw

Ustawa z dnia 7 lipca 2022 roku dotycząca pomocy kredytobiorcom i finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych została opublikowana w Dzienniku Ustaw w czwartek wieczorem. Umożliwia ona osobom spłacającym kredyt na mieszkanie w złotówkach skorzystanie z tak zwanych wakacji kredytowych. Ustawa zwiększa również środki Funduszu Wsparcia Kredytobiorców o 1 400 000 000 złotych oraz działanie tarcz antyinflacyjnych z 31 lipca do 31 października.

Zgodnie z zapisami wakacje kredytowe pozwolą na odroczenie spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w polskiej walucie łącznie przez osiem miesięcy: po dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 roku i po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r. Okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, kiedy skorzystało się z zawieszenia spłaty kredytu.

Iwona Duda, PKO BP, Pieniądze to nie wszystko

Wakacje kredytowe. Kto może z nich skorzystać?

Zawieszenie spłaty dotyczy zarówno części odsetkowej, jak i kapitałowej kredytu. Opłaty ubezpieczeniowe to jedyne jakie mogą się pojawić. Ustawa zakłada także wzrost środków Funduszu Wsparcia Kredytobiorców przeznaczonych na dopłaty dla kredytobiorców w trudnej sytuacji finansowej. 1 400 000 000 złotych - taką kwotę banki mają wpłacić do końca roku.

Z dopłat z FWK mogą korzystać zarówno kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty w walucie polskiej, jak i obcej. Maksymalne wsparcie z tego funduszu wynosi 2 tys. zł i może być wypłacane przez okres nie dłuższy niż 36 miesięcy. Wsparcie ma charakter zwrotny. Spłata rozpoczyna się po dwóch latach od wypłaty ostatniej dopłaty i następuje w 144 równych, nieoprocentowanych miesięcznych ratach. Część wsparcia może zostać umorzona.

Wniosek o FWK będzie można złożyć również online.

Tarcze antyinflacyjne zostają na dłużej

W ustawie zawarto też zapisy wydłużające działanie tarcz antyinflacyjnych z 31 lipca do 31 października 2022 roku. W ramach tych tarcz stosowana jest niższa stawka VAT na paliwa (8 proc. zamiast 23 proc.), stawka VAT na prąd i ciepło wynosi 5 proc., a stawka VAT na gaz wynosi 0 proc. Do 0 proc. jest obniżony również VAT na podstawowe produkty żywnościowe, nawozy i wybrane środki produkcji rolniczej.

Sonda
Czy skorzystasz z wakacji kredytowych?

Jak wzmocnić domowy budżet?

Posłuchaj podcastu i poznaj najskuteczniejsze sposoby.

Listen to "Chcesz zdobyć dodatkowe pieniądze? Zacznij od tego!" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze