Daniel Obajtek

i

Autor: Marcin Gadomski/PAP Daniel Obajtek

PKN Orlen

Daniel Obajtek wybrany na prezesa Orlenu. Przed nim kolejna kadencja

2023-03-30 18:19

Daniel Obajtek został powołany na członka zarządu PKN Orlen na trzyletnią kadencję przez ministra aktywów państwowych. Jak podaje spółka, rada nadzorcza spółki powierzyła mu także funkcję prezesa zarządu w nowej wspólnej kadencji.

Daniel Obajtek może pochwalić się bardzo bogatym doświadczaniem. W latach 2016-2017  kierował Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a w latach 2016-2018 był przewodniczącym rady nadzorczej Dalmor. Od 2017 do 2018 roku zaś był prezesem zarządu Grupy Energa, a od 6 lutego 2018 roku jest prezesem zarządu i dyrektorem generalnym PKN Orlen. Teraz został wybrany na prezesa zarządu PKN Orlen na kolejną kadencję. - Pod kierownictwem pana Daniela Obajtka powstała zintegrowana, nowoczesna grupa, która będzie generować około 400 mld zł przychodu rocznie i obsługiwać ok. 150 mln klientów – czytamy w oficjalnym komunikacie.

PKN Orlen podkreślił w komunikacie, że Obajtek jako prezes spółki "stworzył silną multienergetyczną firmę, zdecydowanego lidera w Europie Środkowo-Wschodniej". Dzięki zrealizowanym w 2022 r. przejęciom Grupy Lotos i PGNiG, a wcześniej Energi, Ruchu czy Polska Press, Grupa Orlen "posiada potencjał do realizacji wielomiliardowych inwestycji wzmacniających bezpieczeństwo i niezależność energetyczną Polski a nawet Europy Środkowej. Co za tym idzie, może skutecznie przeprowadzić transformację energetyczną na rynkach, na których funkcjonuje" - napisano.

Zaktualizowana strategia Orlen2030 zakłada rekordowe inwestycje w energetykę odnawialną, wydobycie i rozwój projektów dotyczących z zieloną energią. Kontynuowany będzie także rozwój energetyki jądrowej czy technologii wodorowej. Zadeklarowano także osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 roku. Na zrealizowanie projektów PKN Orlen przeznaczy 320 miliardów zł.

Sam zainteresowany skomentował sprawę za pośrednictwem Twittera. - Dziękuję Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, Wicepremierowi Jackowi Sasinowi oraz Członkom RN za zaufanie i zapewniam, że dalej będę pracować na rzecz bezpieczeństwa energetycznego Polski. Traktuję to także jako docenienie pracowników Grupy ORLEN, wspólnie z którymi zbudowaliśmy największy koncern multienergetyczny w tej części Europy. Nie zwalniamy tempa, działamy dla dobra kraju – napisał.

Sonda
Tankujesz na Orlenie?
Pieniądze to nie wszystko Marek Budzisz
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze