Lekarz i pacjent w gabinecie

i

Autor: Getty Images Szpitale nie dostają pieniędzy za świadczenia ponad limit; mogą ograniczyć przyjęcia

Bezpłatne leki

Recepty na darmowe leki. Rząd Tuska zmienia przepisy

2024-11-05 18:45

Seniorzy powyżej 65 lat, dzieci i młodzież do 18 roku życia mają prawo do bezpłatnych leków na receptę. Rząd planuje zmianę przepisów, dzięki którym więcej lekarzy uzyska prawo do wystawiania recept na bezpłatne leki. Obecnie tylko niektórzy lekarze oraz pielęgniarki mogą wypisywać recepty na tego rodzaju leki. Rząd przyjął projekt zmian w wystawianiu recept na bezpłatne leki.

Nie tylko lekarz będzie wystawiał recepty. Kto zyska nowe uprawnienia?

Ma on poszerzyć grono podmiotów uprawnionych do wystawiania recept na niektóre leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne, które przysługują bezpłatnie osobom do ukończenia 18. roku życia albo po ukończeniu 65. roku życia.

Obecnie recepty na bezpłatne leki z listy "S" i "Dz", czyli dla seniorów i dzieci, może wystawiać jedynie lekarz, który zawarł umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na ściśle określony zakres świadczeń zdrowotnych. Uprawnienie takie ma także tzw. lekarz emeryt, który wystawia receptę dla siebie albo swoich najbliższych oraz część pielęgniarek.

Zgodnie z projektem recepty na bezpłatne leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne, które przysługują seniorom i dzieciom, będą mogli wystawiać wszyscy lekarze oraz pielęgniarki, położne czy felczerzy – w takim zakresie, w jakim mają prawo do wystawiania recept.

Jak podano w rządowym komunikacie, rozwiązanie to będzie niezależne od zakresu, w jakim udzielane jest świadczenie, w ramach którego wystawiana jest recepta oraz niezależnie od posiadania umowy z NFZ.

Projekt przewiduje także, że farmaceuci w aptekach będą mogli wystawiać refundowane recepty farmaceutyczne na zalecane szczepionki dostępne w aptece. Obecnie farmaceuta może wystawić receptę na szczepionkę, ale nie jest ona refundowana. Aby skorzystać z refundacji, pacjent musi teraz udać się po receptę do przychodni.

Bezpłatne leki - dla kogo?

Wszystkim osobom, które łącznie spełniają 3 kryteria przysługują bezpłatne leki:

 * mają ukończone 65 lat lub mają poniżej 18 lat,

* lek znajduje się w wykazie „D1” lub D2 refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych w załączniku do obwieszczenia ministra zdrowia,

 *mają rozpoznane schorzenie, które jest zgodne z zakresem wskazań objętych refundacją.

Kto może wystawić receptę na bezpłatne leki?

Obecnie prawo do wystawiania takich recept mają:

* lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), który ma umowę z NFZ,

* lekarz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) lub lekarz po zakończonym leczeniu szpitalnym – po spełnieniu dodatkowych warunków,

* pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej uprawniona do wystawiania recept, która ma umowę z NFZ,

 * lekarz dowolnej specjalności (który ma prawo wykonywania zawodu, ale zaprzestał jego wykonywania) – dla siebie i najbliższych.

Recept nie mogą obecnie wystawiać lekarze udzielający świadczeń zdrowotnych m.in. z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, leczenia stomatologicznego, opieki paliatywnej i hospicyjnej

Wystawianie recept na bezpłatne leki - co się zmieni?

We wtorek, 5 listopada, Rada Ministrów planuje omówić projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz inne powiązane przepisy. Celem projektu jest zniesienie obecnych ograniczeń w zakresie wystawiania recept na refundowane leki dla osób poniżej osiemnastego roku życia i powyżej sześćdziesiątego piątego roku życia.

Nowe przepisy rozszerzą grono podmiotów uprawnionych do wystawiania takich recept. Projekt przewiduje, że każda osoba wykonująca zawód medyczny będzie mogła wystawiać recepty na refundowane leki. Zmiany mają wprowadzić możliwość wystawiania recept także dla lekarzy prowadzących prywatne praktyki oraz dla lekarzy, którzy nie zawarli żadnych umów z NFZ .

QUIZ PRL. Menu z barów mlecznych. Jakie przysmaki można było kupić za grosze?
Pytanie 1 z 15
Z czego wykonane były popularne w barach mlecznych jarskie kotlety podawane w sosie pomidorowym?
QUIZ PRL. Menu z barów mlecznych. Jakie przysmaki można było kupić za grosze?
Turystyka bez tajemnic. Dlaczego już teraz warto planować przyszłoroczne wakacje? PORACHUNKI OSOBISTE
Konrad Olszewski
Porachunki Osobiste || Konrad Olszewski

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze