Adam Glapiński w Sejmie

i

Autor: PAP/Radek Pietruszka Adam Glapiński w Sejmie

Stopy procentowe

Zaskakująca decyzja RPP ws. stóp procentowych. "Rykoszetem dostaje polska waluta"

2022-10-05 16:03

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Wielu ekspertów komentujących decyzję zwraca uwagę na to, że inflacja wciąż nie została zatrzymana.

Stopy procentowe: opinie ekspertów

Jak wynika z środowego komunikatu NBP po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, RPP postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna została utrzymana na poziomie 6,75 proc. w skali rocznej; stopa lombardowa wynosi nadal 7,25 proc. w skali rocznej; stopa depozytowa 6,25 proc. w skali rocznej; stopa redyskonta weksli 6,80 proc. w skali rocznej; stopa dyskontowa weksli 6,85 proc. w skali rocznej.

 "Rada ocenia, że dotychczasowe istotne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP oraz spodziewane obniżenie się dynamiki aktywności gospodarczej, w tym na skutek szoków zewnętrznych, przyczynią się do ograniczenia dynamiki popytu w polskiej gospodarce, co będzie sprzyjać obniżaniu się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP" - wskazano w informacji NBP.

Ekonomiści i eksperci komentujący decyzję RPP są dalecy od entuzjazmu.

– Najwyraźniej RPP uznała, że brak letniego szczytu inflacji nie wymaga zmian strategii walki z presją cenową. Dotychczasowe podwyżki mają wystarczyć, ponieważ przeważają ryzyka dla wzrostu gospodarczego, a ścieżka dynamiki cen ma obniżać się wraz z gaśnięciem koniunktury – komentuje Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl. Jak ocenia, brak jakiejkolwiek podwyżki stóp procentowych w momencie, gdy główne banki centralne zaostrzają kurs, jest niekorzystny z perspektywy złotego, który w końcówce września ostro tracił na wartości do euro, ale przede wszystkim do franka i dolara. - Poprawa kondycji polskiej waluty z pierwszych dni tego kwartału jest zbyt krucha, by mówić o wygaśnięciu negatywnych tendencji - stwierdza.

Utrzymanie stóp na dotychczasowym poziomie skomentował również były minister finansów Leszek Balcerowicz

- Glapiński i jego wspólnicy przewidują, że inflacja sama spadnie? A może liczą na to, że rząd PiS ograniczy deficyt budżetu? napisał na Twitterze.

Wśród komentarzy dotyczących bieżącej sytuacji pojawiają się głosy zwracające uwagę na pozycję polskiej waluty.

- Gołębie zdecydowanie zwyciężyły w RPP. Czyżby RPP zrozumiała, że niewiele zależy od jej działań? Rykoszetem dostaje polska waluta - ocenił Mariusz Zielonka, ekspert konfederacji Lewiatan.

- Stopy procentowe w Polsce pozostają na tym samym poziomie. Odliczanie do mniejszej wartości Złotego czas zacząć... Co gorsze, jest to luźniejsza polityka, niż oczekiwano - napisał na Twitterze Dawid Jarco, doktor ekonomii i manager operacyjny w Precisely.

Analitycy Pekao spodziewali się takiego obrotu spraw. Jak zaznaczają, to jeszcze nie jest ich docelowy poziom stóp procentowych.

- Projekcja NBP w listopadzie pokaże nowe ryzyka inflacyjne i będzie okazją do rewizji strategii przez RPP. Nie spodziewamy się jednak, by stopy poszły jeszcze dużo wyżej" - stwierdzili analitycy Banku Pekao.

- RPP zaskoczyła analityków i nie zmieniła stóp proc., stopa referencyjna wynosi więc 6,75 proc. Komunikat po posiedzeniu nie kończy jednak cyklu i uzależnia dalsze decyzje od napływających danych. Więcej dowiemy podczas jutrzejszej konferencji A. Glapińskiego - ocenili analitycy PKO BP. 

Pieniądze to nie wszystko. Piotr Arak – inflacja będzie rosła
Sonda
Czy stopy procentowe powinny być drastycznie podwyższone, żeby wyhamować inflację?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany