Adam Glapiński w Sejmie

i

Autor: PAP/Radek Pietruszka Adam Glapiński w Sejmie

Stopy procentowe

Zaskakująca decyzja RPP ws. stóp procentowych. "Rykoszetem dostaje polska waluta"

2022-10-05 16:03

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Wielu ekspertów komentujących decyzję zwraca uwagę na to, że inflacja wciąż nie została zatrzymana.

Stopy procentowe: opinie ekspertów

Jak wynika z środowego komunikatu NBP po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, RPP postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna została utrzymana na poziomie 6,75 proc. w skali rocznej; stopa lombardowa wynosi nadal 7,25 proc. w skali rocznej; stopa depozytowa 6,25 proc. w skali rocznej; stopa redyskonta weksli 6,80 proc. w skali rocznej; stopa dyskontowa weksli 6,85 proc. w skali rocznej.

 "Rada ocenia, że dotychczasowe istotne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP oraz spodziewane obniżenie się dynamiki aktywności gospodarczej, w tym na skutek szoków zewnętrznych, przyczynią się do ograniczenia dynamiki popytu w polskiej gospodarce, co będzie sprzyjać obniżaniu się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP" - wskazano w informacji NBP.

Ekonomiści i eksperci komentujący decyzję RPP są dalecy od entuzjazmu.

– Najwyraźniej RPP uznała, że brak letniego szczytu inflacji nie wymaga zmian strategii walki z presją cenową. Dotychczasowe podwyżki mają wystarczyć, ponieważ przeważają ryzyka dla wzrostu gospodarczego, a ścieżka dynamiki cen ma obniżać się wraz z gaśnięciem koniunktury – komentuje Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl. Jak ocenia, brak jakiejkolwiek podwyżki stóp procentowych w momencie, gdy główne banki centralne zaostrzają kurs, jest niekorzystny z perspektywy złotego, który w końcówce września ostro tracił na wartości do euro, ale przede wszystkim do franka i dolara. - Poprawa kondycji polskiej waluty z pierwszych dni tego kwartału jest zbyt krucha, by mówić o wygaśnięciu negatywnych tendencji - stwierdza.

Utrzymanie stóp na dotychczasowym poziomie skomentował również były minister finansów Leszek Balcerowicz

- Glapiński i jego wspólnicy przewidują, że inflacja sama spadnie? A może liczą na to, że rząd PiS ograniczy deficyt budżetu? napisał na Twitterze.

Wśród komentarzy dotyczących bieżącej sytuacji pojawiają się głosy zwracające uwagę na pozycję polskiej waluty.

- Gołębie zdecydowanie zwyciężyły w RPP. Czyżby RPP zrozumiała, że niewiele zależy od jej działań? Rykoszetem dostaje polska waluta - ocenił Mariusz Zielonka, ekspert konfederacji Lewiatan.

- Stopy procentowe w Polsce pozostają na tym samym poziomie. Odliczanie do mniejszej wartości Złotego czas zacząć... Co gorsze, jest to luźniejsza polityka, niż oczekiwano - napisał na Twitterze Dawid Jarco, doktor ekonomii i manager operacyjny w Precisely.

Analitycy Pekao spodziewali się takiego obrotu spraw. Jak zaznaczają, to jeszcze nie jest ich docelowy poziom stóp procentowych.

- Projekcja NBP w listopadzie pokaże nowe ryzyka inflacyjne i będzie okazją do rewizji strategii przez RPP. Nie spodziewamy się jednak, by stopy poszły jeszcze dużo wyżej" - stwierdzili analitycy Banku Pekao.

- RPP zaskoczyła analityków i nie zmieniła stóp proc., stopa referencyjna wynosi więc 6,75 proc. Komunikat po posiedzeniu nie kończy jednak cyklu i uzależnia dalsze decyzje od napływających danych. Więcej dowiemy podczas jutrzejszej konferencji A. Glapińskiego - ocenili analitycy PKO BP. 

Pieniądze to nie wszystko. Piotr Arak – inflacja będzie rosła
Sonda
Czy stopy procentowe powinny być drastycznie podwyższone, żeby wyhamować inflację?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze