Prezes NBP Adam Glapiński

i

Autor: flickr.com/narodowybankpolski Prezes NBP Adam Glapiński

Zaskoczeni?

Stopy procentowe bez zmian! Jest decyzja RPP

2022-10-05 15:35

Stopy procentowe tym razem nie pójdą w górę. Kredytobiorcy łapią się za głowę. Wielu zadłużonych w bankach Polaków już ledwo wiąże koniec z końcem, bo raty kredytów w ostatnich miesiącach wystrzeliły w górę. Są obawy, że będzie jeszcze gorzej. Jednak jest dobra wiadomość. Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o utrzymaniu stopy referencyjnej na poziomie 6,75 proc.

Stopy procentowe w górę? A jednak nie

Rada Polityki Pieniężnej przy Narodowym Banku Polskim podjęła decyzję o braku kolejnej podwyżki stóp procentowych. To dobra wiadomość dla kredytobiorców, gdyż raty zobowiązań tym razem nie pójdą w górę. Dlaczego Rada Polityki Pieniężnej dotychczas systematycznie podnosiła stopy procentowe od października 2021 roku? To sposób walki z inflacją i próba hamowania rozpędzonej najbardziej od 25 lat drożyzny. Przypomnijmy, że inflacja w Polsce już wynosi 17,2 proc. i niestety, wszystko wskazuje na to, że ziści się czarny scenariusz i inflacja na koniec 2022 roku wyniesie 20 proc. To porażające dane. Gdyż tak ogromnego wzrostu cen nie było od 25 lat. W takiej sytuacji pojawia się pytanie: czy podnoszenie stóp procentowych najbardziej uderzające w kredytobiorców zadłużonych na zakup jedynego mieszkania, faktycznie jest w stanie wyhamować inflację? Zgodnie z założeniami i zapewnieniami NBP rezultaty takich działań będą widoczne dopiero za kilka, a nawet i kilkanaście, miesięcy, kiedy to inflacja faktycznie ma choć nieco spowolnić i powoli zbliżać się do bezpiecznego celu inflacyjnego, który to wynosi w idealnej sytuacji 2,5 proc.

Szokująca decyzja RPP

Jak RPP uzasadnia swoją zaskakująca decyzje? - Rada ocenia, że dotychczasowe istotne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP oraz spodziewane obniżenie się dynamiki aktywności gospodarczej, w tym na skutek szoków zewnętrznych, przyczynią się do ograniczenia dynamiki popytu w polskiej gospodarce, co będzie sprzyjać obniżaniu się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP. Jednocześnie ze względu na skalę i trwałość odziaływania obecnych szoków, które pozostają poza wpływem krajowej polityki pieniężnej, powrót inflacji w kierunku celu inflacyjnego NBP będzie następował stopniowo. Obniżaniu inflacji sprzyjałoby takżeumocnienie złotego, które w ocenie Rady byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki - czytamy w komunikacie NBP.  Jak zapewnia bank centralny, dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę na polską gospodarkę. NBP będzie podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim w celu ograniczenia ryzyka utrwalenia się podwyższonej inflacji. NBP może stosować interwencje na rynku walutowym, w szczególności w celu ograniczenia niezgodnych z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej wahań kursu złotego.

Sonda
Czy stopy procentowe powinny być drastycznie podwyższone, żeby wyhamować inflację?
Pieniądze to nie wszystko. Piotr Arak – inflacja będzie rosła
Najnowsze