Adam Glapiński

i

Autor: East News Adam Glapiński

Kredytobiorcy czekają

Nie będzie podwyżki stóp procentowych? RPP podejmuje decyzję

2022-09-07 10:18

W środę zbiera się Rada Polityki Pieniężnej (RPP), która będzie podejmować decyzję o stopach procentowych. Obecnie główna stopa procentowa NBP, referencyjna, wynosi 6,5 proc. Czy dzisiaj wzrosną stopy procentowe?

Wrześniowe posiedzenie RPP. Nie będzie podwyżki stóp procentowych?

Rada Polityki Pieniężnej podejmie dziś decyzję o stopach procentowych. Stopy podnoszone są od października 2021 r. Obecnie główna stopa procentowa NBP referencyjna, wynosi 6,5 proc. Podniesienie stóp oznacza m.in. wyższe raty miesięczne dla kredytobiorców. Czy dziś znów dojdzie do podwyżki?

- Zakładamy, że RPP zdecyduje się o podwyżkę o 25 pkt. bazowych - powiedział ekonomista banku PKO BP. Będzie to - jak powiedział - "kompromis pomiędzy danymi o inflacji, które pokazały duży wzrost tego wskaźnika w sierpniu – choć trzeba dodać, że NBP spodziewał się, że inflacja w sierpniu może wzrosnąć – a słabymi danymi, jakie płyną z gospodarki realnej, wskazującymi na silniejsze od oczekiwań spowolnienie wzrostu gospodarczego, czy słabymi danymi o PMI, co sugerowałoby większość ostrożność przy podejmowaniu decyzji przez Radę”. Są także inne głosy. Zdaniem Konfederacji Lewiatan RPP prawdopodobnie nie podniesie stóp procentowych.

Forum w Karpaczu 2022: Piotr Uściński

Kolejna podwyżka stóp procentowych nie zwalczy inflacji

Zdaniem eksperta Konfederacji Lewiatan, Mariusza Zielonki RPP "zdecyduje prawdopodobnie o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie". Jak ocenił, sytuacja makroekonomiczna kraju się pogarsza, a ewentualna podwyżka stóp procentowych miałaby niewielki wpływ na realną inflację.

 Zielonka zwrócił uwagę, że produkcja przemysłowa spada, a dane dotyczące sprzedaży detalicznej pokazują, że Polacy zaczynają kupować tylko dobra pierwszej potrzeby, odkładając na później wydatki mniej pilne. - Z kolei miękkie wskaźniki – badania koniunktury konsumentów i gospodarki oraz wskaźniki PMI wskazują na pogłębienie problemów gospodarczych. Pracodawcy w coraz większym stopniu przestają rozważać zwiększanie zatrudnienia, a wręcz w jakiejś części planują jego redukcję - podkreślił.

Inflacja w sierpniu znów przyspieszyła

W sierpniu – jak podał GUS we wstępnym szacunku – inflacja wzrosła do 16,1 proc. z 15,6 proc. w lipcu. Jednocześnie GUS podał dane o PKB w II kw. 2022 r., według których PKB w II kw. 2022 r. wzrósł o 5,5 proc. w stosunku do II kw. 2021 r., ale zmalał o 2,1 proc. wobec I kw. 2022 r. Natomiast indeks PMI dla polskiego przemysłu w sierpniu miał wartość 40,9 pkt., co jest najgorszym wynikiem od maja 2020 r.

 - Kolejnym czynnikiem, który sugeruje, że podwyżka wyniesie 25 pkt. bazowych, są ostrożne wypowiedzi członków RPP, w tym prezesa NBP Adama Glapińskiego. Nawet najwięksi jastrzębie w gronie RPP w ostatnim czasie wypowiadali się w ostrożny sposób, wskazując, że przestrzeń na podwyżki stóp procentowych staje się coraz mniejsza – powiedział Kamil Pastor.  Ekonomista PKO BP przyznał, że nie ma pewności, czy po wrześniowej podwyżce stóp procentowych nastąpią kolejne, czy RPP jednocześnie zakończy cykl podwyżek.

Jego zdaniem możliwych jest kilka scenariuszy. - W naszej wcześniejszej prognozie zakładaliśmy, że stopy procentowe docelowo wzrosną do 7 proc., ale teraz uważamy, że możliwe jest, że po tej podwyżce o 25 pkt. bazowych nastąpi wstrzymanie dalszych podwyżek. Jednak istnieje duża niepewność co do ostatecznego poziomu stóp i wydaje się, że w samej RPP nie ma pewności, jaki ten poziom być powinien - powiedział Kamil Pastor. Jego zdaniem RPP będzie podejmować decyzje w zależności od napływających danych.

Sonda
Czy stopy procentowe powinny być drastycznie podwyższone, żeby wyhamować inflację?

- Generalnie jednak wydaje się, że cykl podwyżek jest bliski zakończenia – wskazał. Zdaniem eksperta Konfederacji Lewiatan RPP zdaje sobie sprawę, że bardzo dobra obecnie sytuacja na rynku pracy może się szybko zmienić – procesy zwalniania są czasochłonne.

- W tej sytuacji mimo wszystko podwyższanie stóp procentowych może jeszcze w większym stopniu przyczynić się do spowolnienia gospodarczego, a jednocześnie, jak pokazuje historia, niewiele wpłynąć na realną inflację - ocenił. Zielona zastrzegł jednak, że "na przeciwnej stronie szali" są wypowiedzi członków RPP, którzy wskazują, że jest przestrzeń do kolejnej podwyżki stóp procentowych jeszcze w tym roku. - Sam rząd wskazuje w projekcie ustawy budżetowej, że w kolejny rok wejdziemy ze stopą referencyjną na poziomie 7 proc. A jakakolwiek przestrzeń do redukcji pojawić się może dopiero pod koniec przyszłego roku - przypomniał.

Listen to "Społeczne życie hipoteki - czy istnieje życie bez kredytu? [DROGOWSKAZY]" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze