Gospodarka Polski

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Nowy wskaźnik

WIRD zastąpi WIBOR. Prezes PFR zdradził, kiedy to nastąpi

2022-09-07 9:45

Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys poinformował, że od 2023 roku w polskim sektorze bankowym powinny pojawić się kredyty oparte o nową stawkę. Będzie ona niższa, a te banki, które jako pierwsze ją wprowadzą będą bardziej konkurencyjne. Mowa o indeksie WIRD, który ma zastąpić obecny WIBOR.

WIRD zastąpi WIBOR

Jak wyjaśnił Paweł Borys podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Karpaczu, proces tranzycji stawek WIBOR/WIRD zajmie nie więcej, jak dwa do trzech lat. Nowy indeks, który został wybrany przez Komitet sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników docelowo zastąpi obecny WIBOR i stanie się kluczowym wskaźnikiem w kredytach. Następnie KS NGR przyjmie mapę drogową określającą harmonogram działań, dzięki którym uda się dokonać tranzycji. 

Forum w Karpaczu 2022: Paweł Borys

Kiedy WIRD zastąpi WIBOR? Paweł Borys wyjaśnia

W ocenie prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju, już w 2023 r. banki będą miały możliwość oferowania kredytów hipotecznych w oparciu o nowy indeks WIRD. - W większości krajów ta tranzycja wyglądała tak, że na początek wchodziły nowe produkty, później był taki okres do dwóch lat tranzycji całego portfela na nową stawkę, ze spreadem korygującym. Więc zakładam, że od początku przyszłego roku w polskim sektorze bankowym pojawią się kredyty oparte o nową stawkę, bo banki mają tu też coś do wygrania - mówił Paweł Borys w Karpaczu. Dodał, że według prognoz w tym roku GPW Benchmark rozpocznie regularne publikowanie nowego benchmarku, co umożliwi utworzenie produktów z nową stawką. - I nawet brak początkowo instrumentów zabezpieczających nie stanowi tutaj bariery, dużą część portfela kredytu hipotecznego zabezpiecza się po stronie depozytowej, to nie jest bariera - podkreślił prezes. 

Sonda
Czy stać Cię na zakup mieszkania lub chociaż na kredyt na mieszkanie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany