Dentyści znowu otwarci. Będą mobilne punkty leczenia zębów

2020-04-07 12:47 KaJa
Lekarz stomatolog (dentysta) i stomatologia
Autor: GettyImages Lekarz stomatolog (lekarz dentysta) to absolwent kierunku lekarsko-dentystycznego w jednej z uczelni medycznych.

Epidemia koronawirusa zmieniła nasze codzienne nawyki. Wprowadzone przez rząd ograniczenia mają przełożenie na postępowanie setek tysięcy obywateli. Z domu można wychodzić jedynie na zakupy, do pracy, czy krótki spacer z psem. Wiele punktów usługowych jest zamkniętych. Życie jednak toczy się nadal i zdarzają się nieprzewidziane wypadki. Jedną z takich kwestii jest ból zęba. Czy dentyści podczas epidemii mogą otwierać swoje gabinety?

Wizyta u dentysty w większości przypadków może zostać przełożona. Jeżeli z najbliższym czasie planowaliśmy udać się kontrolnie do stomatologa to lepiej poczekać, aż sytuacja się uspokoi i taka wyprawa będzie bezpieczniejsza. Wielu lekarzy zdecydowało się również zamknąć swoje gabinety na czas epidemii. W przypadku gdy będzie na bolał ząb i potrzebna będzie pilna interwencja lepiej przed wizytą sprawdzić, czy nasz lekarz przyjmuje.  W internecie można również znaleźć listę czynnych gabinetów.

Czytaj również: Ceny paliw dalej w dół. Benzyny nie zabraknie

Sytuacja jest jeszcze trudniejsza gdy atak bólowy zęba dotyczy pacjenta zarażonego koronawirusem albo przebywającego w kwarantannie. Jak przekonuje NFZ w nagłych przypadkach pacjenci zakażeni lub podejrzewani o zakażenie otrzymają niezbędną pomoc stomatologiczną. Opieka medyczna osób chorych będzie świadczona w dentobusach, czyli mobilnych gabinetach. Będą one stacjonowały przy szpitalach jednoimiennych, a w razie potrzeby mogą dojechać do pacjenta. Z kolei dla osób  podejrzewanych o zakażenie nagłą pomoc  zapewnią wybrane i odpowiednio przygotowane gabinety stomatologiczne. Listy otwartych gabinetów dentystycznych, posiadających umowę z NFZ, można znaleźć na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich Funduszu.
 
To czeka rodziny 500 plus! STRASZNE słowa jasnowidza Jackowskiego

Najnowsze