Dlaczego motywacja jest potrzebna do pracy?

i

Autor: Materiały prasowe

Motywacja w pracy

Dlaczego motywacja jest potrzebna do pracy?

2023-01-11 14:59 Materiał sponsorowany

Motywacja to chęć do działania. Niezależnie, czy jest ona uwarunkowana wewnętrznie, czy zewnętrznie, ułatwią Ci wykonywanie codziennych zadań w życiu osobistym i zawodowym. Dlaczego motywacja jest potrzebna do pracy? Poznaj odpowiedzi.

Odwiedź serwis Pracuj.pl i sprawdź najnowsze oferty pracy w lokalizacji Praca Kielce

Motywacja a rozwój zawodowy

Kiedy masz dobrą motywację, jesteś w stanie sprostać każdemu, nawet najbardziej złożonemu zadaniu, które powierzy Ci szef lub klient. Działasz szybciej, efektywniej i bardziej świadomie. To z kolei sprawia, że ludzie zaczynają Cię postrzegać jako osobę kompetentną, ambitną i pewną siebie.

Zwróć uwagę na to, że w ogłoszeniach pracodawców, dostępnych między innymi na Pracuj.pl pracodawcy często poszukują osób zmotywowanych, ukierunkowanych na rozwój zawodowy. Osoba zmotywowana ma większe szanse na awans zawodowy i wyższe wynagrodzenie niż pracownicy pozbawieni motywacji. Dlaczego tak się dzieje?

Zmotywowani działają bowiem inaczej niż inni, którzy pracują bezrefleksyjnie oraz rutynowo. Gdy przyświeca Ci pewien cel i masz szansę wywalczyć wysokie wynagrodzenie, awans lub prestiż społeczny, chętniej angażujesz się w różne projekty i potrafisz wykazać inicjatywą, kreatywnością oraz konsekwencją w działaniu.

Motywacja warunkuje zdrowie psychiczne i fizyczne

W pracy spędzasz znaczną część swojego życia. Jeśli wykonujesz obowiązki od niechcenia, a każdy kolejny dzień roboczy stanowi dla Ciebie pasmo porażek i stresu, może to oznaczać, że nie masz motywacji. Trwając w stanie znużenia, irytacji i zniechęcenia, narażasz się jedynie na utratę zdrowia psychicznego lub fizycznego. Brak motywacji powoduje, że częściej popełniasz w pracy błędy, złościsz się, nie potrafisz skoncentrować na prostych czynnościach i stale towarzyszy Ci uczucie niespełnienia.

Skutki braku motywacji

Długotrwały brak motywacji niesie wiele negatywnych skutków zdrowotnych. Odczuwasz psychiczne i fizyczne zmęczenie, gorzej radzisz sobie w sytuacjach stresowych, masz problemy z koncentracją i zasypianiem. Stres oraz związany z nim spadek motywacji wpływają też niekorzystnie na układ pokarmowy: zaczynasz odczuwać dolegliwości trawienne, przybierasz na wadze albo nadmiernie chudniesz, mimo iż nie stosujesz żadnej diety. Praca bez motywacji i perspektyw rozwoju może nawet doprowadzić do powstania zaburzeń depresyjnych lub stanów lękowych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze