Zmiany w L4 w Polsce
Kończą się konsultacje projektu ustawy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nowe przepisy mają obowiązywać od przyszłego roku -podaje serwis wyborcza.biz informuje. Zgodnie z założeniami projektu pracownicy przebywający na zwolnieniu lekarskim będą mogli wykonywać pewne obowiązki służbowe. Chodzi o taką pracę, "której zaniechanie mogłoby prowadzić m.in. do znacznych strat finansowych dla pracodawcy czy kontrahenta". W myśl nowych regulacji dotyczących L4, pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim bez groźby, że ZUS nie wypłaci mu pieniędzy - będzie mógł odebrać np. telefon od przełożonego, podpisać fakturę czy odpisać na służbowego e-maila.
Co ciekawe, nowe przepisy mają umożliwić choremu pracownikowi wykonywanie pracy. Teraz tak naprawdę pracownik na L4 nie może robić nic, co wiąże się z jego pracą czy w ogóle pracą zarobkową. Co istotne, pracować na L4 będą mogły tylko te osoby, które zatrudnione w co najmniej dwóch firmach i z tego tytułu odprowadzają składki do ZUS. Jeśli zwolnienie uniemożliwia takiej osobie świadczenie pracy w jednej firmie, ale już w innej nie jest przeszkodą ze względu na rodzaj pracy i potwierdzi to lekarz - wtedy pracownik może pobierać zasiłek chorobowy z pierwszego tytułu - z jednej firmy, ale dla drugiej może już pracować.
Wakacje na L4
A co z wyjazdami na L4? Idąc na L4, należy podać adres pod którym będzie się przebywać. Ale jeśli okaże się, że jednak chory nie radzi sobie sam w miejscu wskazanym i musi wyjechać do bliskich mieszkających w innym kraju, którzy nim się zaopiekują, to będzie taka możliwość. Teraz też jest, ale w ZUS trzeba zgłosić zmianę miejsca pobytu chorego. Jednak konieczne będzie uzasadnienie lekarza w tej sprawie. Do tej pory, gdy ZUS przyłapał w trakcie kontroli pracownika na L4 świadczącego inną pracę, to pozbawiał go zasiłku za cały okres zwolnienia.