Komornik

i

Autor: Stanisław Kowalczuk

Dłużnik kontra komornik. Sprawdź, jak od 2019 roku zmienia się prawo

2018-11-27 11:15

Od 1 stycznia 2019 roku wejdą w życie dwie nowe ustawy dotyczące spraw komorniczych - ustawa o komornikach sądowych i egzekucji oraz ustawa o kosztach komorniczych.

Po zmianie przepisów prawa i wejściu w życie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji oraz ustawie o kosztach komorniczych komornik nie będzie mógł dokonać zajęcia majątku, jeśli dostanie od dłużnika dokument, który jednoznacznie potwierdza, że zajęte przedmioty nie stanowią własności dłuznika. Pojawi się też możliwość wniesienia skargi na komornika do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce siedziby kancelarii komornika. Skarga może być wniesiona na urzędowym formularzu, który to druk komornik ma obowiązek doręczyć dłużnikowi. Jeśli komornik naruszy prawo, to sąd - w przypadku uwzględnienia skargi - może obciążyć komornika kosztami postępowania wywołanego skargą. Pojawi się też obowiązek nagrywania czynności egzekucyjnych prowadzonych w terenie, a nagranie to będzie musiało być dołączane do akt postępowania w danej sprawie. Komornik będzie też miał obowiązek poinformować dłużnika o przysługujących mu prawach. Przymusowe otwieranie mieszkania dłużnika zaś ma się odbywać jedynie w obecności policji.

Koszty komornicze

Ustawa o kosztach komorniczych reguluje opłaty egzekucyjne. Wysokość kosztów komorniczych będzie od stycznia 2019 r. określana konkretną kwotą, a nie wyliczana proporcjonalnie do średniego wynagrodzenia. Egzekutor może też zabrać część mienia dłużnika w celu wystawienia go w licytacji komorniczej. Ponadto komornik może zająć zwrot podatku.

Nowe koszty komornicze:

* najniższa opłata - 150 zł

* najwyższa opłata - 50 tys. zł

Będą zależne m.in. od wysokości długu i nakładu pracy komornika. Jeśli dłużnik udowodni, że to dla niego zbyt duże obciążenie finansowe, to może złożyć do sądu wniosek o obniżenie opłaty. Średnia opłata ma wynosić 10 proc. wartości ściągniętych pieniędzy, ale może być mniejsza i wynosić 5 proc. lub 3 proc. Dłużnik, który spłaci zobowiązanie w ciągu 30 dni od odebrania zawiadomienia o wszczęciu egzekucji zapłaci stawkę 3 proc. Im szybsza spłata długu, tym mniejsza opłata egzekucyjna. Komornik będzie dostawał wynagrodzenie prowizyjne z części pobranych opłat. Im mniej ściągniętych opłat, tym mniejsza wypłata.

Więcej o prawach dłużnika, przedawnieniach zadłuzenia czy wstrzymaniu egzekucji komorniczej dowiesz się z „Poradnika dłużnika”. Od 27 listopada możesz kupić go w kioskach i salonikach prasowych w cenie 3.99. „Poradnik dłużnika” można też zamówić na stronie www.sklep.grupazpr.pl oraz pod numerem telefonu (22) 590 55 55

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze