Elżbieta Rafalska

i

Autor: Andrzej Szkocki Elżbieta Rafalska

Nowy projekt MRPiPS. Będzie dłuższy zasiłek opiekuńczy dla rodziców?

2018-02-15 8:30

Aż 30, zamiast 14 dni, zwolnienia na niepełnosprawne chore dziecko. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Wszyscy wiemy, jak trudno jest rodzicom niepełnosprawnych dzieci łączyć pracę z opieką nad nimi. Rząd postanowił wesprzeć takie rodziny i planuje zmianę przepisów o zasiłku opiekuńczym.
Obecnie zasiłek opiekuńczy wypłacany jest przez okres zwolnienia od pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8, chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny, jednakże przez okres nie dłuższy niż:
* 60 dni w roku kalendarzowym – jeżeli opieka sprawowana jest nad zdrowym dzieckiem do lat 8 lub dzieckiem chorym w wieku do 14 lat,
* 14 dni w roku kalendarzowym – jeśli opieka dotyczy chorego dziecka w wieku powyżej 14 lat lub innego chorego członka rodziny.

Czytaj też! Waloryzacja 2018. Jaką podwyżkę dostaną emeryci

16 dni dłużej na zwolnieniu
To się zmieni. Projektowane przez MRPiPS nowe regulacje wprowadzają zmiany, które w założeniu mają ułatwić rodzicom opiekę nad dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności. Chodzi o wydłużenie prawa do zasiłku opiekuńczego o 16 dni w ciągu roku. W razie choroby dziecka niepełnosprawnego między 14. a 18. rokiem życia pracujący rodzice będą mogli skorzystać z prawa do zwolnienia z pracy przez okres do 30 dni (a nie jak dotychczas 14 dni), podczas którego wypłacany będzie im zasiłek opiekuńczy.
Planowane wydłużenie do 30 dni okresu pobierania zasiłku opiekuńczego ma dotyczyć osób zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem legitymującym się orzeczeniem:
* o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
* o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki bądź pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji raz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Sprawdź: O ile wzrosną dodatki dla emerytów

Możliwa telepraca
To nie koniec zmian. Nowelizacja wprowadza bardziej elastyczne formy pracy dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Pracujący rodzice dziecka z zaświadczeniem o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo nieuleczalnej chorobie zagrażającej życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, a także dziecka niepełnosprawnego lub ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi, będą mieli prawo wykonywania pracy w formie telepracy. Pracodawca będzie musiał się na to zgodzić. Wyjątek - charakter pracy nie pozwala na jej zdalne wykonywanie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze