Laptop

i

Autor: StockSnap/Pixabay/cc0 Zdjęcie ilustracyjne

Do kiedy można wykorzystać zaległy urlop w 2021 roku?

2020-12-22 14:32

Nie zawsze istnieje możliwość wykorzystania urlopu w trakcie roku kalendarzowego, w którym on przysługuje. Do kiedy można wykorzystać zaległy urlop za 2020 rok? Przepisy jasno określają termin, w którym można odebrać dni wolne, by zapobiec ich kumulowaniu. Obowiązują także w czasie epidemii koronawirusa.

Prawo reguluje zasady wykorzystywania urlopu wypoczynkowego przez pracownika. Zgodnie z art. 161 Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.

Często zdarza się jednak, że nie uda się wykorzystać przysługujących dni wolnych od pracy. Szczególnie w czasie epidemii koronawirusa wiele planów urlopowych pokrzyżowały krajowe i międzynarodowe obostrzenia.

Niekiedy także nawał obowiązków służbowych nie ułatwia wykorzystania należnego wolnego. Jednak urlop nie przepada .

Zaległy urlop można, a nawet powinno się wykorzystać jak najszybciej. Pracodawca ma obowiązek udzielić zaległego urlopu pracownikowi do 30 września – w tym przypadku – 2021 r.

Rząd wprowadza nowe obostrzenia

W przyszłym roku ten dzień przypada w czwartek. To termin graniczny, w którym najpóźniej należy rozpocząć urlop . „Pracodawca ma prawo wysłać pracownika na zaległy urlop – nawet bez jego zgody – także np. w okresie zagrożenia koronawirusem" – wskazuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Szczegółowo reguluje tę kwestię art. 171 Kodeksu pracy, który mówi, że pracodawca ma obowiązek wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy . Jest to jednak możliwe tylko w dwóch przypadkach: rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę.

Zapłata za niewykorzystany urlop w trakcie trwania stosunku pracy jest niemożliwa.

Polacy dostaną niższe emerytury. Wszystko przez koronawirusa

Wymiar urlopu wynosi 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat lub 26 dni – w przypadku zatrudnienia przez co najmniej 10 lat.

Na ilość urlopu wpływa także zdobyte przez pracownika wykształcenie. Przykładowo ukończenie szkoły wyższej liczone jest jako osiem lat stażu pracy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze