300 plus. Koniec wypłaty gotówki w programie "Dobry start"
W ramach tego programu przyznawana jest wyprawka w wysokości 300 zł na każdego ucznia do 20. roku życia, lub do 24. roku życia w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami. Zgodnie z nowymi zasadami naboru wniosków do programu na rok szkolny 2021/2022, można je składać tylko w formie elektronicznej. Obsługą procesu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. - Pandemia pokazała nam, że skuteczne funkcjonowanie państwa to przede wszystkim wprowadzanie usług cyfrowych, elektronizacja, automatyzacja procesów. Chodzi o to, by zapewnić bezpieczeństwo i szybkość realizacji – powiedziała Maląg podczas briefingu w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu.
Minister przypomniała, że wnioski w programie Dobry Start można składać za pośrednictwem bankowości elektronicznej, Platformy Usług Elektronicznych ZUS oraz poprzez serwis Empatia.
ZOBACZ: Zwolnienie chorobowe ograniczone! Przyjęto zmiany w L4
Do kiedy złożyć wniosek o 300 plus?
Warto pamiętać, że złożenie wniosku o przyznanie 300 Plus w lipcu, bądź sierpniu gwarantuję wypłatę środków najpóźniej do 30 września. Jeżeli wniosek zostanie złożony we wrześniu, październiku lub listopadzie, pieniądze wpłyną na kontu dopiero w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku. Program Dobry Start nie obejmuje dzieci uczęszczających do żłobków, przedszkoli, a także zerówek. Nie obejmuje również studentów.
Maląg podała, że do tej pory z programu korzystało rokrocznie ok. 4,5 mln uczniów, na ten cel wypłacono w sumie około 4 mld zł. Wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Mariusz Jedynak zapewnił podczas briefingu, że ZUS jest "w pełnej gotowości do realizacji programu". Podał, że od 1 lipca działalność rozpoczną mobilne punkty wsparcia w placówkach Poczty Polskiej i KRUS, w których pracownicy Zakładu będą zakładali zainteresowanym profile na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, będą też pomagać im wypełnić wniosek. W