Bydgoszczanie kłamią na potęgę! W jakim celu bierzemy L4? ZUS prześwietlił chorych

i

Autor: Pixabay Bydgoszczanie kłamią na potęgę! W jakim celu bierzemy L4? ZUS prześwietlił "chorych"

Zwolnienie chorobowe ograniczone! Przyjęto zmiany w L4

2021-07-01 14:12

Zasiłek chorobowy stał się już praktycznie memem. Internet wypełniają anegdoty o osobach, które biorą L4, aby przedłużyć sobie urlop, albo wyremontować mieszkanie. Te historie potwierdzają też kontrole ZUS. Naciągacze w końcu się doigrali, a przy okazji bardziej skomplikowane stało się życie uczciwych, chorych pracowników. Zasiłek chorobowy czekają spore zmiany, które uniemożliwią cwaniakom przedłużania zwolnienia w nieskończoność.

Chorzy pracownicy na zwolnieniu od dawna byli pod lupą ZUS. Wszystko przez oszustów, którzy brali zwolnienie chorobowe, chociaż byli w pełni zdrowi. Od kilku lat urzędnicy weryfikowali zasadność zwolnień i zasiłków. Sytuację unormowało częściowo wprowadzenie e-zwolnień, ale ZUS nadal szukał "haka" na oszustów. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy, który diametralnie zmienia zasady wypłacania zasiłku chorobowego. Wszystko przez "popularny" trik, stosowany przez "wiecznie chorych".

ZOBACZ TEŻ: "Dobry start". Od jutra zmiany w 300 plus! Koniec wypłat gotówki!

W założeniu na zwolnieniu lekarskim mamy odpoczywać i wracać do zdrowia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek kontrolować zarówno prawidłowość orzekania niezdolności do pracy, jak i prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich. Okres zasiłkowy wynosi 182 dni, po których pracownik powinien wrócić do pracy. W praktycy wystarczy jeden dzień, aby prawo do zasiłku się "zresetowało". Dla wielu osób taka praktyka to praktycznie źródło utrzymania.

ZOBACZ TEŻ: Jak wybrać firmowe konto bankowe. Wskazówki dla mikroprzedsiębiorców

Jak będzie wyglądać nowy "młot na symulantów"? To proste. Płatne zwolnienie lekarskie będzie wystawiane na maksymalnie 182 dni. Aby otrzymać kolejny zasiłek, trzeba będzie poczekać dokładnie 60 dni. Wyjątkowo traktowane będą kobiety w ciąży i gruźlicy, którzy otrzymać będą mogli zasiłek na 270 dni. Poza tym skrócony będzie maksymalny okres zasiłku chorobowego dla zwolnionego pracownika - do 91 dni.

CZYTAJ TEŻ: Pomyśl o urlopie. W takim miejscu podreperujesz zdrowie!

Zasiłek chorobowy ubezpieczonym w ZUS gwarantuje obowiązkowe ubezpieczenie chorobowe. oraz dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Miesięczny zasiłek wypłacany jest w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru, 70 proc. podstawy wymiaru (pobyt w szpitalu), lub 100 proc. podstawy wymiaru (niezdolność do pracy, wypadek w drodze do pracy, ciąża, poddanie się badaniom dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz udział w odpowiednim zabiegu).

- Zasiłek chorobowy przysługuje Ci w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku za okres pobytu w szpitalu przypadający od 15 do 33 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, jeśli jesteś pracownikiem i ukończyłeś 50 rok życia, począwszy od następnego roku kalendarzowego po roku ukończenia 50 roku życia. Jeśli wykonujesz pracę nakładczą lub odbywasz służbę zastępczą, to zasadę tę stosujemy również do Ciebie - przypomina ZUS.

W I kw. 2021 r. przeprowadzono 80 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. Zostało wydanych 3,7 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych na ponad 3,5 mln zł. To więcej niż w IV kw. 2020 r., kiedy kontroli było 78 tys., i dużo więcej niż w II kw. 2020 r., kiedy było ich tylko 42,9 tys. Jak wyglądają kontrole L4?

Sonda
Czy uważasz, że L4 powinno być w pełni płatne dla wszystkich, nie tylko dla wybranych grup?
Debata e-Polska. Rewolucja Cyfrowa III edycja. Rola technologii

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze