Waloryzacja emerytur to nie wszystko! Nowy dodatek dla seniorów

2021-12-05 2:51
pieniądze/banknoty/złoty
Autor: SHUTTERSTOCK pieniądze/banknoty/złoty

Waloryzacja emerytur to nie jedyny sposób podwyższenia świadczeń emerytów i rencistów. Już od 1 stycznia 2022 większość seniorów nie będzie płacić podatku, a w kwietniu każdy z nich dostanie tzw. trzynastą emeryturę. Seniorzy będą też mogli otrzymać dodatek osłonowy wprowadzony w ramach tarczy antyinflacyjnej. Kto dostanie nowy dodatek dla emerytów?

Emerytura bez podatku

Od 1 stycznia 2022 roku w życie wchodzi szereg zmian podatkowych. Jednym z ważniejszych założeń ustaw składających się na Polski Ład jest nowa kwota wolna od podatku - 30 tys. złotych, która uwolni wielu emerytów z konieczności płacenia podatku od swoich świadczeń. Kto zyska na wyższej kwocie wolnej od podatku? Na reformie zyska 90 proc. emerytów i rencistów, a 2/3 z nich w ogóle nie zapłaci podatku. Wprowadzenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł spowoduje, że emeryci i renciści, których świadczenia wynoszą do 2,5 tys. zł brutto, nie będą płacić podatku. Osoby z minimalną emeryturą (1066 zł) zyskają 70 zł miesięcznie. Im wyższa emerytura, tym podwyżka będzie większa, a senior otrzymujący 2100 zł dostanie nawet 186 zł. Przy świadczeniu w wysokości 2500 zł brutto, to dodatkowe 2250 zł rocznie. Ale zyskają również seniorzy otrzymujący wyższe świadczenia, ponieważ zapłacą podatek jedynie od kwoty przekraczającej 2500 zł brutto. Nowa ustawa w ramach Polskiego Ładu podnosi również drugi próg podatkowy z 85 tys. do 120 tys. zł, dochody powyżej tej sumy będą opodatkowane stawką 32 proc.

Kto straci na emeryturze bez podatku?

Niestety wśród grupy emerytów i rencistów znajdą się i tacy, którzy na zmianach podatkowych Polskiego Ładu stracą. Są to emeryci, którzy zarabiają powyżej 4500 zł brutto, bo zapłacą wyższą składkę zdrowotną. Ich świadczenie może zostać pomniejszone o ok. 40 zł. W przypadku zarabiających 5000 zł brutto, potrącenie może wynieść niespełna 90 zł. Pełna składka zdrowotna - w ramach Polskiego Ładu nastąpią zmiany w rozliczaniu i opłacaniu składki zdrowotnej. Gdyby nie to, styczniowe podwyżki rent i emerytur byłyby jeszcze większe. Do tej pory składka zdrowotna wynosiła 9 proc., jednak jej znaczna część (7,75 proc.) była odliczana od podatku. Według nowych zasad wysokość składki zdrowotnej pozostaje bez zmian – będzie wynosiła 9 proc. Zlikwidowana została jednak możliwość odliczenia jej części od podatku.

Trzynastka dla wszystkich emerytów

Trzynasta emerytura jest wypłacana raz do roku wszystkim emerytom (nie trzeba składać wniosku) w wysokości minimalnej emerytury. W 2021 roku wyniosła 1250 zł. Ile będzie w 2022 roku? Na wysokość najniższej emerytury ma wpływ wskaźnik waloryzacji. Według założeń rządowych ma wynieść 4,89 proc., ale z powodu szalejącej drożyzny będzie z pewnością wyższy. Według prognoz minimalna emerytura, a co za tym idzie 13.emerytura od 1 marca powinna wynosić ponad 1300 zł. Ostateczną wysokość poznamy w lutym 2022. Uwaga! Osoby u których prawo do świadczeń było zawieszone na dzień 31 marca danego roku nie skorzystają z trzynastej emerytury.

Kiedy wypłata 13 emerytury?

ZUS świadczenie w postaci trzynastej emerytury będzie wypłacał wraz ze świadczeniami wypłacanymi za kwiecień danego roku. W przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych trzynasta emerytura zostanie wypłacona w maju wraz z tymi świadczeniami. Ważne! 13 emerytura jest zwolniona z egzekucji komorniczej, nie można z niej dokonywać żadnych potrąceń. A co z czternastą emeryturą? W 2021 emeryci dostali nie tylko 13 emeryturę, ale także i na czternastą. Było to świadczenie jednorazowe. Niestety, w 2022 roku świadczenie to nie będzie wypłacane.

Rząd wprowadza Tarczę Antyinflacyjną. Ile Polacy zaoszczędzą?

Tarcza antyinflacyjna. Jakie zmiany dla seniorów?

Tarcza antyinflacyjna ma uchronić Polaków przed galopującymi podwyżkami cen paliw, energii, żywności. W skład pakietu przygotowanego przez rząd wchodzi obniżka cen paliw na pięć miesięcy, niższy VAT na gaz ziemny, energię elektryczną i ciepło oraz specjalny dodatek osłonowy dla rodzin.

Mniej za paliwo. Rząd obniży ceny paliw silnikowych poprzez zmniejszenie akcyzy do najniższego poziomu w UE oraz zwolnienie z podatku na odprzedaż detaliczną paliw. Obniżka akcyzy obowiązuje od 20 grudnia do 31 maja 2022 roku zaś zwolnienie od podatku od sprzedaży paliw ma obowiązywać od 1 stycznia do końca maja.

Mniej za gaz, prąd i ciepło. Rząd obniży także wielkość podatku VAT na gaz z 23 do 8 proc. w okresie od stycznia do marca 2022., co ważne jest dla osób, które używają gazu jako paliwa do ogrzewania mieszkań i domów. Akcyza na energię elektryczną dla gospodarstw domowych ma zostać obniżona do zera, VAT zaś ma zostać obniżony do 5 proc. w okresie trzech pierwszych miesięcy 2022 roku. Mniejszy będzie też VAT na ciepło systemowe z 23 do 8 proc. Chodzi o ciepło sieciowe, z którego korzystają spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Ma to wpłynąć na obniżki czynszu.

Dodatek osłonowy dla emerytów

To wsparcie w ramach tarczy antyinflacyjnej dla gospodarstw domowych w związku z szalejącą drożyzną. Dodatek osłonowy będzie uzależniony od kryterium dochodowego:

  • * dopłata 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
  • * dopłata 600 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • * dopłata 850 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • * dopłata 1150 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6. osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

Dodatek osłonowy będzie wypłacany w dwóch ratach w 2022 roku. Przy przyznawaniu dodatku osłonowego będzie obowiązywała zasada "złotówka za złotówkę". Gdy osoba uprawniona do dodatku przekroczy próg dochodowy, to nie straci ona prawa do dodatku, a zostanie on obniżony o tyle, o ile został przekroczony próg.

Sonda
Czy tarcza antyinflacyjna powinna być skierowana tylko do najuboższych?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze