Dodatek mieszkaniowy to pieniądze, które możesz dostać w ośrodku pomocy społecznej jako dopłatę do twoich wydatków na mieszkanie. Masz prawo do dodatku mieszkaniowego, jeśli spełniasz określone warunki dotyczące statusu prawnego lokalu, osiąganego dochodu, wielkości mieszkania i wysokości wydatków mieszkaniowych. Przede wszystkim musisz mieć tytuł prawny do lokalu. O dodatek mieszkaniowy mogą się starać: najemcy, posiadacze spółdzielczych mieszkań lokatorskich lub własnościowych, właściciele mieszkań lub domów jednorodzinnych.
Sprawdź też: WALORYZACJA 2018. O ile wzrosły dodatki do emerytur
Dochód nie za wysoki
Możesz się ubiegać o dopłatę do mieszkania, jeśli średni miesięczny dochód na osobę w twoim gospodarstwie domowym w ostatnich trzech miesiącach (przed złożeniem wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego) nie przekracza 125 proc. najniższej emerytury (1250 zł)). Gdy jesteś osobą samotną, twój dochód może być nieco wyższy i wynieść 175 proc. kwoty najniższej emerytury (1750 zł).
Ważne! O dodatek możesz starać się także gdy średni dochód na członka rodziny przekracza limit. Nie więcej jednak niż o wysokość dodatku. Wartość dodatku obniża się w takim przypadku o wysokość nadwyżki ponad limit.
Jak ustalasz swój dochód?
Jest to kwota wynagrodzenia pozostała po odliczeniu kosztów uzyskania przychodu oraz składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe i chorobowe.
Jeśli jesteś właścicielem gospodarstwa rolnego, twój dochód ustala się na podstawie powierzchni gruntów w tzw. hektarach przeliczeniowych i przeciętnego dochodu z 1 ha przeliczeniowego ogłaszanego przez prezesa ZUS.
Do dochodu nie wlicza się zasiłków pielęgnacyjnych, zasiłków celowych i okresowych z pomocy społecznej, jednorazowych świadczeń pieniężnych świadczeń w naturze z pomocy społecznej, świadczeń pomocy materialnej dla uczniów, jednorazowych zapomóg z tytułu urodzenia się dziecka (becikowego), dodatku z tytułu urodzenia dziecka, dodatków dla sierot zupełnych oraz dodatku mieszkaniowego.
Przeczytaj też: Te grupy mają przywileje mieszkaniowe
Powierzchnia nie za duża
Nie dostaniesz dodatku, jeśli twoje mieszkanie jest zbyt duże (liczy się powierzchnia użytkowa). Dodatek mieszkaniowy przysługuje ci jedynie wtedy, gdy powierzchnia użytkowa mieszkania nie przekracza powierzchni normatywnej o więcej niż 30 proc. Jeśli o więcej, dodatek przepada, chyba że powierzchnia pokojów i kuchni jest mniejsza niż 60 proc. powierzchni całego mieszkania - wtedy możesz przekroczyć normę nawet o 50 proc.
Normatywna powierzchnia użytkowa mieszkania lub domu jednorodzinnego (w przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego) nie może przekraczać:
* 35 m kw., jeśli zajmuje je jedna osoba,
* 40 m kw. - dla dwóch osób,
* 45 m kw. - dla trzech osób,
* 55 m kw. - dla czterech osób,
* 65 m kw. - dla pięciu osób,
* 70 m kw. - dla sześciu osób.
Jeśli twoja rodzina liczy więcej niż 6 osób, każda kolejna ma prawo do 5 m kw. dodatkowej powierzchni.
Jeśli w twojej rodzinie jest osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim lub mająca prawo do oddzielnego pokoju, przysługuje jej 15 m kw. dodatkowej powierzchni.
Dodatki mieszkaniowe mają spowodować, żeby twoje wydatki na opłaty mieszkaniowe nie przekroczyły określonego pułapu (w zależności od dochodu i wielkości gospodarstwa domowego).
WAŻNE! Kompendium wiedzy o ustawie dezubekizacyjnej
Ile możesz dostać
Dodatek mieszkaniowy ma spowodować, żeby twoje wydatki na opłaty za mieszkanie nie przekroczyły określonego pułapu. To pomoc, którą gmina przyznaje najbiedniejszym mieszkańcom, ale nie każdemu w takiej samej wysokości. Wysokość dodatku mieszkaniowego stanowi różnicę pomiędzy wydatkami przypadającymi na normatywną powierzchnię użytkową zajmowanego lokalu mieszkalnego, a kwotą stanowiącą wydatki poniesione przez osobę otrzymującą dodatek w wysokości:
- 15% (20%*) dochodów gospodarstwa domowego – w gospodarstwie 1-osobowym,
- 12% (15%*) dochodów gospodarstwa domowego – w gospodarstwie 2-4 osobowym,
- 10% (12%*) dochodów gospodarstwa domowego – w gospodarstwie 5-osobowym i większym
* jeśli twój średni miesięczny dochód jest równy lub wyższy niż 150 proc. kwoty najniższej emerytury (1500 zł) ale nie przekracza 175 proc. tej kwoty (1750 zł) - w gospodarstwie jednoosobowym albo waha się w granicach 100 (1000 zł) - 125 proc. (1250 zł) kwoty najniższej emerytury
Złóż wniosek
Wniosek składasz w gminie albo w ośrodku pomocy społecznej. Do niego musisz dołączyć deklarację o wysokości dochodów za okres 3 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku (oba formularze dostaniesz w urzędzie). Urzędnik może zażądać też złożenia oświadczenia majątkowego, w którym musisz podać wartość wszystkich swoich nieruchomości i ruchomości (np. samochód, sprzęt rtv) oraz swoje oszczędności. Ośrodek może przeprowadzić wywiad środowiskowy, jeśli uważa, że wykazane przez ciebie w deklaracji dochody są zbyt niskie w stosunku do twojego stanu majątkowego, odmówić przyznania dodatku mieszkaniowego. Jeśli podasz nieprawdziwe dane, będziesz musiał zwrócić dodatek w podwójnej wysokości albo wkroczy komornik.
Decyzję powinieneś dostać w ciągu miesiąca od złożenia wniosku. Pieniędzy nie dostajesz do ręki (chyba że jesteś właścicielem domu jednorodzinnego). Wpływają na konto administracji. Dodatek jest przyznawany na pół roku, potem trzeba składać nowy wniosek.
Ciekawe! Trzynastki już trafiają do urzędników
Jak się starać o dodatek
Krok1
Weź formularz wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego i formularz deklaracji o dochodach.
Krok2
Z wnioskiem idź do administracji domu. Musi ona potwierdzić dane: adres, nazwę i siedzibę zarządcy domu, tytuł prawny do zajmowanego lokalu, sposób ogrzewania lokalu i wody, kwotę wydatków na mieszkanie za ostatni miesiąc.
Właściciele domów jednorodzinnych dołączają do wniosku zaświadczenie potwierdzające powierzchnię użytkową i wyposażenie techniczne domu, wystawione przez właściwy organ nadzoru budowlanego wydający pozwolenia na budowę oraz rachunki dotyczące wydatków na utrzymanie domu.
Krok3
Musisz wypełnić deklarację o wysokości dochodów brutto każdego członka rodziny, który z tobą mieszka za ostatnie 3 miesiące.
Krok 4
Decyzję powinieneś dostać w ciągu miesiąca od złożenia wniosku.
Jak się odwołać
Jeśli urząd gminy odmówi ci dodatku, możesz odwołać się do samorządowego kolegium odwoławczego. Masz na to 14 dniu. Odwołanie składasz w wydziale, który wydał decyzję, a jego kierownik może (w ciągu 7 dni) zmienić decyzję lub przekazać sprawę do kolegium odwoławczego.