Telewizja Polska

i

Autor: East News wpadka w telewizji, Jacek Kurski, Sławomir Cenckiewicz

Dodatkowy miliard na media publicze? KRRiT ma pomysł, skąd wziąć pieniądze

2017-08-24 13:17

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chce przywrócić subwencję wyrównawczą dla Telewizji Polskiej – donosi „Dziennik Gazeta Prawna". Dzięki niej Polskiemu Radiu i telewizji publicznej udałoby się pozyskać ponad 950 mln złotych. Według DGP projekt subwencji nieoficjalnie jest dyskutowany w sejmowym środowisku.

Ostatnio pisaliśmy o tym, że Skarb Państwa udzielił TVP 800-milionowej pożyczki z Funduszu Reprywatyzacji. Zarząd spółki nie ukrywa, że telewizja znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Potwierdził to w odpowiedzi na interpelację poselską. Subwencja dla Telewizji Polskiej mogłaby stanowić panaceum na chorobę, która toczy budżet telewizji publicznej.

Jak wyjaśnia „Dziennik Gazeta Prawna", subwencja pozwoliłaby mediom publicznym pokryć „straty" związane ze środkami, które są przyznawane na różnego rodzaju ulgi dla abonentów. Tylko w zeszłym roku blisko 3,5 mln gospodarstw domowych zostało zwolnionych z obowiązku uiszczenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. To ponad połowa gospodarstw, które zarejestrowały odbiorniki. Wśród nich przeważającą większość stanowili emeryci.

Z publikacji DGP wynika, że pomysł subwencji dla Telewizji Polskiej popiera Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT. - Istnieje taka możliwość w obowiązującym stanie prawnym, naszym i unijnym. Jest to nawet pożądane, o czym wielokrotnie mówiłem w poprzedniej kadencji – powiedział szef KRRiT w rozmowie z dziennikiem. Gazeta wyliczyła, że wysokość subwencji mogłaby sięgnąć 952,3 mln zł, a po uwzględnieniu zniżek za opłacenie rocznego abonamentu z góry – 857 mln złotych. Tymczasem wpływy z abonamentu za ten rok mają wynieść 635 mln złotych.

Zobacz też: NASZ NEWS: To już potwierdzone. Telewizja Polska otrzymała 800 mln zł pożyczki

Przeczytaj także: Nadawca telewizji doniesie na klienta. Czy to podstawa do zerwania umowy?

Polecamy: Abonament RTV. Abolicja tylko dla wybranych!

Oprac. na podst. money.pl, wiadomosci.onet.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze