To koniec zasiłku opiekuńczego. ZUS nie pozostawia złudzeń

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne To koniec zasiłku opiekuńczego. ZUS nie pozostawia złudzeń

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Pieniądze dostaniesz do końca lutego

2021-02-15 14:36

Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodzice skorzystają do 28 lutego - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dodatkowy zasiłek można otrzymać na opiekę nad dzieckiem do ukończenia 8 lat oraz nad starszym dzieckiem, jeśli ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności.

Dodatkowy zasiłek opiekunczy przedłużony

Okres, na jaki przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy, był kilkukrotnie przedłużany. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Rady Ministrów rodzice mogą korzystać z zasiłku do 28 lutego. - Tak jak w poprzednich tygodniach i miesiącach świadczenie przysługuje, gdy szkoła, przedszkole, żłobek lub inna placówka oświatowa dziecka jest zamknięta z powodu COVID-19 lub gdy działa ona w ograniczonym zakresie i przez to nie zapewnia dziecku opieki – mówi rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski.

Dla kogo dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można otrzymać na opiekę nad dzieckiem do ukończenia 8 lat oraz nad starszym dzieckiem, jeśli ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności. Świadczenie nie przysługuje, jeśli dziecko ma zapewnioną opiekę, np. przez drugiego z rodziców, który korzysta z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego lub jest bezrobotny.

Będziemy harować do 70. roku życia! Wiek emerytalny przestanie obowiązywać

ZUS wysyła emerytom po kilkanaście tysięcy. To nie pomyłka. Emerycie! Nie przegap przelewu

Zasiłek opiekuńczy. Jaka stawka?

Do wypłaty zasiłku potrzebne jest oświadczenie rodzica. Należy je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Rodzic-przedsiębiorca składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wzór oświadczenia jest na stronie internetowej ZUS.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy. Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze