Zasiłek opiekuńczy dla rodziców przedłużony na czas ferii

i

Autor: Getty images Zasiłek opiekuńczy dla rodziców przedłużony na czas ferii

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zagrożony! "Uczniowie będą mieli zapewnioną opiekę w szkole"

2021-01-11 18:26

17 stycznia kończą się ferie zimowe i uczniowie wrócą do nauczania zdalnego. Najmłodsi uczniowie klas 1-3 pójdą do szkół od 18 stycznia br. - poinformował minister edukacji narodowej. Ogłaszając swoją decyzję na poniedziałkowej (11.01) konferencji prasowej, szef MEN został zapytany o dalsze losy dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do lat 8.

Koniec dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

- Uruchomienie nauczania stacjonarnego w klasach I-III jest bardzo ważne, bo zdajemy sobie sprawę, że nauczanie zdalne w najmłodszych grupach wiekowych jest najmniej efektywne, najbardziej uciążliwe dla uczniów, rodziców i nauczycieli - przekonywał w czasie konferencji prasowej minister edukacji. Minister Czarnek został zapytany o kwestię przedłużenia dodatkowe zasiłku opiekuńczego. - Sama decyzja co do przedłużenia zasiłku to kwestia ministerstwa rodziny i tam proszę kierować pytania. Na tę chwilę mogę powiedzieć: nie wiem - stwierdził szef MEN. - Proszę pamiętać, że uczniowie klas 1-3 będą miały zapewnioną opiekę w szkole - dodał minister, co może oznaczać koniec dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do lat 8.

Lockdown w Polsce przedłużony! Uczniowie wracają do szkół. Kiedy zostaną otwarte galerie?

Sonda
Czy popierasz decyzję o przedłużeniu obostrzeń do 31 stycznia 2021?

Dla kogo dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje za okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego oraz inne placówki, a także w związku z niemożnością (z powodu COVID-19) sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje także wtedy, gdy wymienione placówki są otwarte z ograniczeniami wynikającymi z epidemii. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest na opiekę nad dziećmi do lat 8 oraz na opiekę nad dziećmi starszymi, o ile mają orzeczenie o niepełnosprawności. Konkretniej, przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do lat 16 z orzeczeniem o niepełnosprawności, rodzicom dzieci do lat 18 lat z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i wreszcie rodzicom dzieci do lat 24, mających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Miesięczny zasiłek opiekuńczy to 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka nad dzieckiem, w tym za dni ustawowo wolne od pracy.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze