Przysługuje ci prawo do bezpłatnego lub z dopłatą zaopatrzenia w sprzęt ortopedyczny i środki pomocnicze. Za darmo lub za częściową odpłatnością możesz dostać m.in. aparaty ortopedyczne, gorsety, protezy kończyn, obuwie ortopedyczne, kule, laski, wózki, materace przeciwodleżynowe, pasy przepuklinowe, aparaty słuchowe, cewniki, inhalatory, okulary, pieluchy i inne. Szczegółowy wykaz tych przedmiotów i zasady ich przyznawania znajdziesz w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29.08.2009 r. (DzU nr 139 z późn. zm.). Rozporządzenie dokładnie określa, jak często możesz taki sprzęt otrzymać i na jakie dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia możesz liczyć.
Najpierw zlecenie...
Żeby otrzymać wsparcie finansowe z Narodowego Funduszu Zdrowia na zakup przedmiotów ortopedycznych lub środków pomocniczych, najpierw musisz zdobyć "zlecenie na zaopatrzenie w wyrób medyczny będący przedmiotem ortopedycznym lub środkiem pomocniczym" (czyli coś w rodzaju czeku wystawionego pacjentowi, na podstawie którego otrzymuje on sprzęt). Zlecenie takie na specjalnym formularzu wystawia na twoje nazwisko lekarz specjalista, jeśli uzna, że musisz korzystać z określonego przedmiotu ortopedycznego lub środka pomocniczego - np. na aparat słuchowy - laryngolog, na protezę piersi - onkolog, soczewki okularowe - okulista. Lekarz może wystawić zlecenie na maksymalnie trzy miesiące. Natomiast skierowanie do lekarza specjalisty wystawia lekarz pierwszego kontaktu (rodzinny). Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia refundacja danego środka czy przedmiotu przysługuje na konkretny okres i dopiero po jego upływie możliwe jest wystawienie przez lekarza kolejnego wniosku na następny wyrób medyczny.
...potem potwierdzenie...
Uzyskanie zlecenia od lekarza nie wystarczy. Aby NFZ zrefundował ci zakup sprzętu lub środka pomocniczego, musisz jeszcze potwierdzić zlecenie w oddziale NFZ, na terenie którego jesteś zameldowany. Jeśli jesteś tymczasowo zameldowany poza miejscem stałego zamieszkania, zlecenie możesz potwierdzić w tym oddziale funduszu, na terenie którego jesteś czasowo zameldowany. Wykaz miejsc, gdzie można zrealizować zlecenie, znajdziesz na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ i w ich siedzibach.
Fundusz wyda ci kartę zaopatrzenia comiesięcznego, która jest ważna przez rok. Dzięki niej będziesz musiał potwierdzić zlecenie w funduszu tylko raz, a nie po upływie każdych trzech miesięcy.
...i realizacja
Z potwierdzonym zleceniem powinieneś się udać do wybranego przez siebie sklepu medycznego, punktu ortopedycznego, zakładu optycznego, punktu protetyki słuchu czy apteki (warunek - placówka musi mieć podpisaną umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z wojewódzkim oddziałem NFZ, z którym rozlicza się po zrealizowaniu zlecenia), żeby otrzymać potrzebny sprzęt. Do wybranej placówki powinieneś się udać osobiście. Jeśli jednak nie pozwala ci na to twój stan zdrowia, może ci w tym pomóc inna osoba, pod warunkiem że ma twoje pisemne upoważnienie w dowolnej formie (nie dotyczy to środków pomocniczych wydawanych co miesiąc). Odbierając sprzęt czy inne przedmioty, powinieneś potwierdzić to swoim podpisem.
Uwaga!
Jeśli starasz się o środki pomocnicze o miesięcznym okresie użytkowania (np. pieluchomajtki, cewniki, worki, zestawy infuzyjne do osobistych pomp insulinowych), nie musisz każdorazowo zgłaszać się do NFZ po potwierdzenia
zlecenia. W takiej sytuacji warto złożyć wniosek o wydanie przez NFZ karty comiesięcznego zaopatrzenia ważnej przez 12 miesięcy od daty jej wystawienia.
Może się zdarzyć, że w NFZ nie wystarczy pieniędzy dla wszystkich niepełnosprawnych mających prawo do dofinansowania przedmiotów ortopedycznych czy środków pomocniczych. Wówczas oddział NFZ tworzy listę pacjentów oczekujących na potwierdzenie realizacji zleceń, na którą wpisuje pacjentów w kolejności zgłoszenia.
Zlecenia na przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze takie, jak np. wózki inwalidzkie, aparaty ortopedyczne, protezy, aparaty słuchowe, szkła okularowe czy materace
przeciwodleżynowe ważne są przez 30 dni od daty wystawienia ich przez lekarza. W tym czasie musisz potwierdzić zlecenie do refundacji i oddać do realizacji. Zlecenie może być potwierdzone osobiście, przez inną osobę w twoim imieniu lub drogą pocztową. Do potwierdzenia zlecenia konieczny jest dowód osobisty i dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne.
Jakie dofinansowanie
Wysokość dopłaty do refundowanego przez NFZ wyrobu medycznego zależy od jego rodzaju, ceny oraz wysokości limitu. NFZ finansuje przedmioty ortopedyczne lub środki pomocnicze do wysokości limitu określonego w przepisach Ministerstwa Zdrowia (pracownicy funduszu wypisują na zleceniu wystawionym przez lekarza kwotę limitu). Jeśli cena przedmiotu jest wyższa niż koszt wyznaczony limitem, wówczas oddział wojewódzki NFZ pokrywa koszt przedmiotu do wysokości limitu, a różnicę pomiędzy ceną brutto a kwotą refundacji musisz dopłacić z własnej kieszeni.
Prawo do bezpłatnych (do wysokości limitu) przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych przysługuje:
- inwalidom wojennym i wojskowym,
- cywilnym niewidomym ofiarom wojny,
- osobom represjonowanym,
- uprawnionym żołnierzom lub pracownikom w zakresie leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami kraju.