Jak powiedział Stanisław Szwed, sekretarz stanu w ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej, budżet programu „Senior +” na rok 2019 wynosi 80 mln złotych. Do 4 stycznia samorządy mogły składać oferty aby otrzymać dofinansowanie na otwarcie oraz prowadzenie domów i klubów seniora. Program cieszył się ogromną popularnością, a zdecydowana większość złożonych wniosków spełniła warunki formalne.
- To dobra wiadomość przede wszystkim dla seniorów. Dzięki środkom z programu „Senior +”rozbudowana zostanie sieć placówek, w których osoby starsze znajdą dedykowaną dla siebie ofertę zajęć – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
Do dotacji w tegorocznej edycji programu rekomendowano w sumie 664 oferty. 243 z nich dotyczą powstania nowych domów i klubów seniora. Koszt przyznanych na ten cel środków wyniesie blisko 38,1 mln złotych. Aż 421 złożonych wniosków dotyczyło wsparcia już działających placówek. W tym przypadku dotacja wyniesie około 24,5 mln złotych. W sumie całkowity koszt programu w 2019 roku będzie wynosił 62,6 mln złotych.
Celem programu jest zwiększenie aktywności emerytów w życiu społecznym. O dofinansowanie mogły się ubiegać gminy, powiaty i samorządy województw. Przeznaczone przez ministerstwo środki mają wspomóc tworzenie i wyposażenie domów i klubów seniora. W pierwszym przypadku kwota dotacji może maksymalnie wynieść 300 tys. złotych, a w drugim przypadku nawet 150 tys. złotych.
Samorządy, które już prowadzą tego typu placówki również mogą liczyć na rządowe wsparcie. Na utrzymanie jednego miejsca w Dziennym Domu Seniora można uzyskać miesięcznie nawet 300 złotych, a w przypadku Klubu kwota ta może wynieść maksymalnie 150 złotych.
Tylko w latach 2015-2017 powstało w Polsce aż 240 domów i klubów seniora. Podobnie jak w roku biegłym budżet na program „Senior +” w 2019 wynosi 80 mln złotych.