U 52 pensjonariuszy i ośmiu pracowników domu pomocy społecznej w Niedabylu (woj. mazowieckie) stwierdzono obecność koronawirusa. Kwarantanną objęci są wszyscy, także osoby zdrowe, u których nie wykryto zakażenia. Z kolei w niedzielę poinformowano o kolejnym domu pomocy społecznej, gdzie u personelu i podopiecznych wykryto śmiertelnego wirusa, w sumie u 12 osób. To ośrodek w Jakubowicach w gminie Pawłowiczki. (woj. opolskie). Wszyscy są schorowani, wymagają stałej pomocy. O tą jednak coraz trudniej, ponieważ pracownicy z obawy o własne zdrowie i życie, z pracy rezygnują. Do monitorowania ciężkiej sytuacji włączył się nawet rząd. A wszystko po to, aby nie powtórzyć scenariusza tragedii z hiszpańskich domów opieki, kiedy personel porzucił seniorów w potrzebie, a żołnierze podczas kontroli odkryli ponad tysiąc ciał zmarłych pensjonariuszy.
ZOBACZ TEŻ: Sklepy skracają godziny otwarcia. Zobacz, do której możesz zrobić zakupy [LISTA]
W jaki sposób wygląda kontrola sytuacji w domach pomocy społecznej? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w rozmowie z portalsamorzadowy.pl podkreśla, że troska o zdrowie i życie obywateli jest dzisiaj najważniejsza, dlatego też na bieżąco kontaktuje się z odpowiednimi przedstawicielami urzędów.
"Jesteśmy w stałym kontakcie z wojewodami, którzy nadzorują działania samorządów. Dotyczy to m.in. działalności domów pomocy społecznej i jakości usług, dla których zostały określone standardy" - mówi portalowi wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Iwona Michałek.
Nadzór ministerstwa nad sytuacją tych ośrodków polega na codziennej wideokonferencji z przedstawicielami wojewodów. Uzyskane podczas rozmowy informacje pozwalają resortowi na przygotowanie wytycznych, instrukcji czy rekomendacji dotyczących zasad postępowania w związku z sytuacją zagrożenia epidemicznego, które musi być brane pod uwagę przy realizacji zadań pomocy społecznej.
SPRAWDŹ TAKŻE: Nowe obostrzenia. Dodatkowe zabezpieczenia dla pracowników w miejscu pracy
Źródło: portalsamorzadowy.pl
Wstęp wzbroniony
Od połowy marca obowiązują obostrzenia w domach pomocy społecznej. Ich mieszkańcy nie mogą wychodzić na zewnątrz bez absolutnej konieczności. Wprowadzono także zakazy: odwiedzin (kontakt z bliskimi możliwy jest tylko przez telefon) oraz odbierania paczek. MRPiPS przekazało wojewodom również rekomendacje dotyczące informowania mieszkańców ośrodków o ryzyku, jakie niesie ze sobą nieprzestrzeganie zasad higieny i zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego.