Donald Trump ujawni swoje zeznania podatkowe. Sąd wydał wyrok

2019-11-05 13:56 mos
Donald Trump się żalI: Na prezydenturze tracę miliardy
Autor: East News

Finanse głowy państwa USA od lat owiane są tajemnicą. Teraz może się to zmienić. W poniedziałek nowojorski sąd apelacyjny nakazał ujawnienie zeznań podatkowych Donalda Trumpa za ostatnie osiem lat. Prawnik prezydenta Jay Sekulow już zapowiada, że Trump odwoła się do Sądu Najwyższego.

Donald Trump jest pierwszym od 40 lat prezydentem Stanów Zjednoczonych, który nie ujawnił swoich zeznań podatkowych, mimo dotychczas przyjętej zasady, że kandydaci na prezydenta upubliczniali swoje finanse w czasie kampanii. Kilka miesięcy temu szef USA został wezwany przez nowojorską prokuraturę do udostępnienia swoich zeznań podatkowych. Chodzi zarówno o podatki stanowe, jak i federalne. Administracja prezydenta dwukrotnie odwoływała się od decyzji sądów niższej instancji. Wczoraj federalny sąd apelacyjny na Manhattanie orzekł, że zeznania podatkowe Trumpa muszą zostać ujawnione, dodając, że immunitet prezydenta nie jest tu przeszkodą.

Szpitale nie przyjmują pacjentów. Kolejki rosną

Trump się odwoła

Nowojorski okręgowy sąd apelacyjny postanowił, że firma księgowa Mazars, która prowadziła rozliczenia Trumpa, musi przedstawić zeznania podatkowe prezydenta za ostatnie osiem lat. Sąd doszedł do wniosku, że prezydenta obowiązują dokładnie te same przepisy, co każdego innego obywatela, szczególnie jeśli pojawiają się wątpliwości dotyczące jego podatków. 

Jak pisze Reuters, prezydent USA niemal na pewno odwoła się od tego wyroku, co oznacza, że sprawa trafi do Sądu Najwyższego. Warto przypomnieć, że tam konserwatyści mają przewagę 5 do 4 dzięki dwóm niedawnym nominacjom sędziów wyznaczonych przez Trumpa.

Wegetariańskie kanapki w znanych sieciówkach! Sprawdź, gdzie i kiedy

Najnowsze