Donald Tusk

i

Autor: Marcin Gadomski/SE Donald Tusk

Rafalska: Tusk zlikwidowałby 500 plus! Ostre słowa z "nienawiścią" w tle

2021-08-06 9:33

Opinia Donalda Tuska o 500 plus jednoznacznie wskazuje, że zlikwidowałby ten program i nienawidzi go za pochodzenie, bo twórcą tego programu jest Prawo i Sprawiedliwość – powiedziała PAP była minister rodziny, prekursorka prorodzinnego programu Rodzina 500 plus, a obecnie europosłanka Elżbieta Rafalska.

Koniec 500 plus za Tuska?

500 plus na dziecko obowiązuje w Polsce od pięciu lat. To sztandarowy program Prawa i Sprawiedliwości. W rządzie PiS odpowiedzialna za ten program była minister rodziny, obecnie europosłanka Elżbieta Rafalska. Jak podaje PAP, Donald Tusk na spotkaniu z mieszkańcami Nakła nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie) był pytany m.in. o program "Rodzina 500 plus". Lider PO wskazywał, że "za 500 plus nie wykształcimy swojego dziecka". "500 plus nie pomoże matce znaleźć szybko atrakcyjnego miejsca pracy. Za 500 plus nie kupimy sobie fachowej, na wysokim poziomie opieki zdrowotnej" – wyliczał. I dodał: "500 plus to nie jest sposób na wychowanie dziecka na poziomie europejskim". Na odpowiedź z drugiej strony politycznej barykady nie trzeba było długo czekać. Elżbieta Rafalska skomentowała te wystąpienie krótko: "Donald Tusk wygłasza sprzeczne opinie w zależności od tego, do kogo mówi. Raz deklaruje, że niemal wymyślili program 500 plus, a dzisiaj całkowicie zakwestionował wartość tego ciągle wysokiego świadczenia, bo na poziomie powyżej 100 euro miesięcznie".

ZOBACZ: Polski Ład. Składka zdrowotna zdrożeje nawet 20-krotnie!

Polski Ład. Nowa kwota wolna od podatku, wyższe emerytury i zmiany w składce zdrowotnej. Kto na nim zyska, a kto straci? Sprawdź!

Rafalska podkreśliła, że program ten jest dużym wsparciem dla rodzin. "Do tego mamy świetną sytuację na rynku pracy i jeżeli matki chcą wrócić do pracy, to mogą to zrobić. Przybywa także miejsc opieki nad małym dzieckiem. Nasz rząd dał trzykrotnie więcej środków na program opieki nad dzieckiem do trzeciego roku życia". Zdaniem Rafalskiej Donald Tusk "wrócił dzisiaj do źródeł pierwotnej krytyki". "Oni się po prostu ciągle gryzą z zazdrości, że zrobiliśmy przełomowy program, który na trwale wpisał się w historię polityki społecznej i bez którego polskie rodziny nie wyobrażają sobie dzisiaj funkcjonowania" – powiedziała.

Sonda
Czy popierasz zmiany dotyczące nakładów finansowych dla rodzin w Polskim Ładzie?

Rafalska dodała, że "jest jakaś głęboka manipulacja w tym, co robi Donald Tusk". "Myślę, że Polacy potrafią to ocenić. Najlepiej jakby Donald Tusk porozmawiał z rodzinami. Niech pójdzie do rodziny wielodzietnej i spyta, jak ta rodzina funkcjonowała przed tym, nim zaczęła otrzymywać to świadczenie". Według europosłanki PiS "ta opinia jednoznacznie wskazuje, że Donald Tusk zlikwidowałby program 500 plus i nienawidzi go za pochodzenie". "Źródłem i twórcą tego programu jest Prawo i Sprawiedliwość. Dlatego myślę, że ten program zostałby zlikwidowany bądź tak zmieniony, że nikt by go nie poznał" – dodała Rafalska.

Najnowsze