Firmy będą kredytować ZUS? Przedsiębiorcy przez cały rok będą nadpłacać składkę

i

Autor: pixabay Firmy będą kredytować ZUS? "Przedsiębiorcy przez cały rok będą nadpłacać składkę"

Polski Ład. Składka zdrowotna zdrożeje nawet 20-krotnie!

2021-08-05 14:50

Nawet 20 razy więcej może wynieść realne obciążenie przedsiębiorcy nową składką zdrowotną. To efekt nowych przepisów, które znalazły się w pakiecie ustaw podatkowych w ramach tzw. Polskiego Ładu. Likwidacja odliczalności składki zdrowotnej od podatku jest z kolei przedstawiana jako neutralna dla podatnika, ponieważ wprowadzona zostanie jednocześnie tzw. ulga dla klasy średniej.

Zmiany pozytywne i neutralne podatkowo dotyczyć będą jedynie osób osiągających dochody z umów o pracę i nie obejmą osób prowadzących działalności gospodarcze. Przedsiębiorców czeka podwyższenie danin na rzecz państwa, bez możliwości skorzystania z nowych ulg, a nawet kwoty wolnej od podatku.

Dotychczasowy system oparty na odliczalności składki zdrowotnej od podatku ma dobiec końca. Obecnie każdy podatnik ma prawo odliczenia od podatku kwoty odpowiadającej 86 proc. wartości zapłaconej wcześniej składki zdrowotnej. Zgodnie z nowymi przepisami prawo do odliczania składki zdrowotnej od podatku zostanie całkowicie zlikwidowane. Tylko ten jeden przepis powoduje już, że obciążenia z tytułu składki zdrowotnej wrosną ponad 7-krotnie.

Debata e-Polska. Rewolucja Cyfrowa III edycja. Sprzedaż bezpośrednia

Od Nowego Roku zasada braku odliczalności będzie obowiązywać wszystkich podatników, niezależnie od tego czy dochody osiągają z umowy o pracę, czy też w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

O wspomnianym wcześniej 7-krotnym wzroście obciążenia składką zdrowotną moglibyśmy jednak mówić jedynie w przypadku, gdy sama kwota składki zdrowotnej pozostałyby na niezmienionym poziomie. Tak będzie jednak jedynie w przypadku dochodów osiąganych z etatu. Osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłacą jednak składkę w zupełnie innej wysokości.

Sonda
Czy najbogatsi powinni płacić wyższy podatek?

W nowym stanie prawnym, przedsiębiorca zobowiązany będzie do odprowadzenia składki zdrowotnej w wysokości równej 9 proc. osiągniętego w danym miesiącu rzeczywistego dochodu. Przykładowo, przedsiębiorca osiągający dochód w wysokości 7000 zł, zapłaci składkę w wysokości 630 zł.

Z tej kwoty przedsiębiorca nie odzyska ani złotówki w postaci odliczenia od podatku. Oznacza to, że całość tej kwoty wpłynie bezpowrotnie do budżetu NFZ.

Megapromocje w Lidlu. Markowe pieluszki za grosze, kaszki, soki, mleko za połowę ceny

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze