145 dzieci przyszło w czerwcu na świat w szpitalu w Lesznie

i

Autor: pixabay.com

Podwójne 500 plus na dziecko! Pieniądze dla rodziców na dwa lata

2021-08-04 14:09

Nowe 500 plus - podwójne 500 plus przez rok lub 500 zł miesięcznie na dwa lata. - Wsłuchujemy się w głosy rodziców, dlatego oni sami zdecydują, czy z rodzinnego kapitału opiekuńczego skorzystają przez rok w wysokości 1000 zł miesięcznie, czy wsparcie otrzymywać będą przez dwa lata – po 500 zł miesięcznie – poinformowała PAP szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Nowe podwójne 500 plus

Projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym trafił do konsultacji społecznych pod koniec lipca tego roku. Zgodnie z projektem świadczenie ma przysługiwać na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 36. miesiąca życia w łącznej, maksymalnej wysokości 12 tys. zł na dziecko. W regulacji zapisano, że świadczenie będzie wypłacane w kwocie 500 zł miesięcznie. Osoby pozostające w związku małżeńskim, jeżeli nie została orzeczona prawomocnym orzeczeniem sądu separacja, będą mogły samodzielnie wskazać, czy kapitał chcą otrzymywać w wysokości 500 zł przez 24 miesiące, czy w wysokości 1000 zł przez 12 miesięcy. Minister Maląg w środę przekazała PAP, że w wyniku prowadzonych konsultacji resort zdecydował się na zmianę tej zasady.

ZOBACZ: Wyprawka szkolna. Ile kosztuje? Czy 300 plus wystarczy?

Polski Ład. Nowa kwota wolna od podatku, wyższe emerytury i zmiany w składce zdrowotnej. Kto na nim zyska, a kto straci? Sprawdź!

- Na bieżąco śledzimy napływające do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej opinie dotyczące projektu ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym oraz wsłuchujemy się w głosy samych rodziców podczas licznych spotkań. Dlatego to właśnie sami rodzice zdecydują, czy z nowego świadczenia skorzystają przez rok w wysokości 1000 zł miesięcznie, czy wsparcie otrzymywać będą przez dwa lata – po 500 zł miesięcznie. Wszyscy rodzice będą mieli taki wybór – podkreśliła Maląg.

Nowe 500 plus. Kiedy wypłata pieniędzy?

Przypomniała, że rodzinny kapitał opiekuńczy to nowy rodzaj świadczenia kierowanego do rodzin z dziećmi na utrzymaniu, a jego celem jest przede wszystkim częściowe pokrycie wydatków związanych z opieką nad dziećmi. Ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2022 r., ale zgodnie z projektowanymi przepisami prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego będzie przysługiwać także rodzicom, którzy już w dniu wejścia ustawy mają drugie i kolejne dzieci w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia. Na takie dzieci rodzinny kapitał opiekuńczy będzie przysługiwał proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dzieci 36. miesiąca życia

Sonda
Jaki wariant Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego wybierzesz?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze