telefon

i

Autor: StockSnap, https://pixabay.com/pl

Dopłaty do paczki. Uważaj na oszustów – możesz stracić oszczędności

2020-08-26 12:37

Internetowi oszuści uaktywnili się w dobie pandemii. W tym czasie więcej spraw załatwiamy drogą elektroniczną, co dla cyberprzestępców stanowi łakomy kąsek. O próbach podszywania się pod znane marki informowało już między innymi Allegro, Ikea czy InPost. Tym razem przed fałszywymi wiadomościami ostrzega Santander Bank. Oszuści wysyłają ofiarom informacje o dopłacie 5 złotych do zamówionej przesyłki.

PHISHING - to jedna z popularniejszych metod działania oszustów. Ofiara otrzymuje wiadomość, najczęściej pochodzi ona od instytucji, która budzi nasze zaufanie. Oszuści w ten sposób podszywają się pod instytucje budzące zaufanie. Otrzymana treść ma zastraszyć użytkownika, tak by przestał racjonalnie myśleć i kliknął w podany link. Takie wiadomości najczęściej zawierają nakaz zapłaty czy wymóg podania danych osobowych, aby nie utracić dostępu, na przykład do maila. Po kliknięciu w link ofiara jest przekierowana na fałszywą stronę, gdzie zostanie poproszona o podanie swoich danych osobowych, takich jak adres, numer telefonu czy nawet PESEL.

Zobacz również: Masz konto w mBanku? Twój rachunek mógł zobaczyć ktoś obcy

Tym razem przed nieuczciwymi praktykami ostrzega Santander Bank Polska, oszuści wysyłają ofiarom wiadomości podając się za kurierów i domagając się dopłaty do dostarczenia paczki w wysokości 5 złotych. W przesłanej informacji zawarty jest link, który rzekomo ma nas przekierować do płatności. Faktycznie trafiamy na fałszywą stroną przygotowaną przez oszustów, którzy w ten sposób próbują wyłudzić nasze następujące dane osobowe.

- numer karty,

- CVV,

- datę ważności karty,

- numer telefonu,

- SMSkod (kod 3DS),

- adres e-mail.

Sprawdź także: Spółki Skarbu Państwa w dobie pandemii. Jaka jest ich rola?

Takie dane osobowe mogą posłużyć przestępcom do zaciągnięcia kredytu na naszą osobę, a także uzyskać dostęp do naszego konta bankowego.

Protest na ul. Fabrycznej przeciwko wycince drzew w związku z jej remontem
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze