Ile może dorobić emeryt?
Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) mogą osiągać dodatkowe przychody bez ograniczeń. Nie muszą obawiać się, że ich świadczenie emerytalne zostanie zmniejszone lub zawieszone, nawet jeśli przychód przekracza określone progi - 70 proc. i 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Ale dla młodszych emerytów, którzy mają możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę i większości rencistów obowiązują limity zarobkowe, które zmieniają się co trzy miesiące. Okazuje się, że tym razem mamy do czynienia ze zmniejszeniem limitu.
Portal TVN24 informuje, że od 1 września przeciętne miesięczne wynagrodzenie będzie wynosić 4904,10 zł, a nie jak obecnie 4987,00 zł. A ten parametr, jak już wspomnieliśmy, ma wpływa na wysokość limitu zarobkowego, którego przekroczenie wiąże się niestety z obniżeniem, a nawet zawieszeniem świadczenia.
Jeśli zarobki, które emeryt lub rencista uzyskuje z dodatkowego przychodu, będą mieściły się w granicach od 70 proc. do 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, to świadczenie z ZUS-u będzie zmniejszone o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia