Smutni emeryci 1

i

Autor: Shutterstock

Praca dla emeryta

Dorabiasz do emerytury? Sprawdź, jak nie stracić świadczeń

2023-08-31 16:18

Od września niektórzy pracujący renciści i wcześniejsi emeryci będą mogli mniej dorobić do swojego świadczenia niż dotychczas. Próg się zmniejszy o 83 zł. Co grozi za dorabianie większej kwoty? Czy można stracić emeryturę, jeśli dorabia się do tego świadczenia?

Ile może dorobić emeryt?

Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) mogą osiągać dodatkowe przychody bez ograniczeń. Nie muszą obawiać się, że ich świadczenie emerytalne zostanie zmniejszone lub zawieszone, nawet jeśli przychód przekracza określone progi - 70 proc. i 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Ale dla młodszych emerytów, którzy mają możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę i większości rencistów obowiązują limity zarobkowe, które zmieniają się co trzy miesiące. Okazuje się, że tym razem mamy do czynienia ze zmniejszeniem limitu.

Portal TVN24 informuje, że od 1 września przeciętne miesięczne wynagrodzenie będzie wynosić 4904,10 zł, a nie jak obecnie 4987,00 zł. A ten parametr, jak już wspomnieliśmy, ma wpływa na wysokość limitu zarobkowego, którego przekroczenie wiąże się niestety z obniżeniem, a nawet zawieszeniem świadczenia. 

Jeśli zarobki, które emeryt lub rencista uzyskuje z dodatkowego przychodu, będą mieściły się w granicach od 70 proc. do 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, to świadczenie z ZUS-u będzie zmniejszone o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia

QUIZ PRL: Szkoła w czasach PRL-u. Chodziliście? Musicie to pamiętać!

Pytanie 1 z 15
1. Autorem „Elementarza” był:
Quizu o PRL- Szkoła
Pieniądze to nie wszystko - Alicja Defratyka
Najnowsze