Zmiany od września

Zwolnienia z pracy, emerytury i podatki. Co zmieni się w prawie od września?

2023-08-31 14:59

We wrześniu wchodzi szereg zmian przepisów, które dotyczą w sumie miliona osób. Będą one dotyczyć i kobiet w ciąży i emerytów, a także pracujących młodych ludzi. Równie ważne będą zmiany w prawie pacjenta. Co więc, zmieni się konkretnie w prawie od września?

Jakie zmiany wchodzą w życie?

Wrześniowe zmiany w prawie dotyczą przede wszystkim pracowników. Osoby korzystające z urlopów na dzieci lub w wieku przedemerytalnym będą skuteczniej chronieni przed zwolnieniem, a to za sprawą noweli kodeksu postępowania cywilnego. Oprócz wypłat czternastek, które również ruszą we wrześniu, na pracujących seniorów czeka jeszcze jedna ważna zmiana, która polega na niższym limicie zarobków. 

Z kolei młodociani, czyli które ukończyły 15 lat, a nie przekroczyły 18 lat, w okresie nauki będzie przysługiwało im wynagrodzenie obliczane procentowo do przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. 

Zyskają również pacjenci bowiem, od 6 września 2023 r. zaczną obowiązywać zmiany ważne dla pacjentów, którzy doznali szkód medycznych. Nowy model rekompensat za błędy przewiduje nowelizacja ustawy o Prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Szczegóły zmian opisujemy w galerii

Ci, którzy wstrzymali się z zakupem nieruchomości zyskają nawet 10-20 tys. zł, a to za sprawą zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych. Wszystko będzie zależało od zależności od wartości nieruchomości. We wrześniu wchodzi w życie również duża nowelizacja prawa energetycznego. Za sprawą nowych przepisów gospodarstwa domowe będą zawierały umowy z dostawcami, które mają być bardziej czytelne, a przede wszystkim, zawierać informacje o zasadach wnoszenia skarg i ich rozstrzygania (także pozasądowego).

Nowe regulacje umożliwią m.in. techniczną zmianę sprzedawcy energii w ciągu 24 godzin (od 2025 r.) oraz dopuszczą tworzenie obywatelskich społeczności energetycznych, co ma ułatwić zawieranie korzystnych kontraktów. 

QUIZ PRL. Tych profesji już nie ma. Tylko dla znawców historii PRL!

Pytanie 1 z 10
1. Oddany swej pracy zecer pracował w:
QUIZ PRL. Tych profesji już nie ma. Tylko dla znawców historii PRL!
Pieniądze to nie wszystko - Alicja Defratyka
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze