Jakie zmiany wchodzą w życie?
Wrześniowe zmiany w prawie dotyczą przede wszystkim pracowników. Osoby korzystające z urlopów na dzieci lub w wieku przedemerytalnym będą skuteczniej chronieni przed zwolnieniem, a to za sprawą noweli kodeksu postępowania cywilnego. Oprócz wypłat czternastek, które również ruszą we wrześniu, na pracujących seniorów czeka jeszcze jedna ważna zmiana, która polega na niższym limicie zarobków.
Z kolei młodociani, czyli które ukończyły 15 lat, a nie przekroczyły 18 lat, w okresie nauki będzie przysługiwało im wynagrodzenie obliczane procentowo do przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.
Zyskają również pacjenci bowiem, od 6 września 2023 r. zaczną obowiązywać zmiany ważne dla pacjentów, którzy doznali szkód medycznych. Nowy model rekompensat za błędy przewiduje nowelizacja ustawy o Prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
Szczegóły zmian opisujemy w galerii
Ci, którzy wstrzymali się z zakupem nieruchomości zyskają nawet 10-20 tys. zł, a to za sprawą zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych. Wszystko będzie zależało od zależności od wartości nieruchomości. We wrześniu wchodzi w życie również duża nowelizacja prawa energetycznego. Za sprawą nowych przepisów gospodarstwa domowe będą zawierały umowy z dostawcami, które mają być bardziej czytelne, a przede wszystkim, zawierać informacje o zasadach wnoszenia skarg i ich rozstrzygania (także pozasądowego).
Nowe regulacje umożliwią m.in. techniczną zmianę sprzedawcy energii w ciągu 24 godzin (od 2025 r.) oraz dopuszczą tworzenie obywatelskich społeczności energetycznych, co ma ułatwić zawieranie korzystnych kontraktów.