Doradcy finansowi pomagają laikom w korzystnym zarządzaniu finansami. Ich rady przydadzą ci się, jeśli nie masz czasu, a przede wszystkim ochoty na chodzenie po bankach i porównywanie ofert finansowych.
Kiedy potrzebna jest rada specjalisty?
Pomoc doradcy finansowego przyda ci się zwłaszcza, gdy:Jak znaleźć dobrego doradcę finansowego?
Zanim zdecydujesz się na konkretną osobę albo firmę, sprawdź dokładnie, czy jest kompetentna. Niestety, na rynku nie brakuje nieuczciwych ekspertów i zwyczajnych oszustów. Zacznij od niezobowiązujących spotkań z kilkoma doradcami z różnych firm. Pewniejszym źródłem będzie jednak znajomy, który już korzystał z usług doradcy. Być może poleci ci sprawdzonego specjalistę.
Zdarza się, że doradca sam do ciebie dzwoni. Twój numer może mieć od osoby, która cię zarekomendowała. Dlatego koniecznie przed spotkaniem wypytaj osobę polecającą o to, jak jej się współpracuje z danym doradcą.
Na spotkaniu wybadaj kompetencje doradcy. Często jego pensja jest uzależniona od ilości sprzedanych usług, więc będzie próbował wcisnąć ci cokolwiek, byleby zarobić. Dobry specjalista analizuje indywidualne potrzeby swojego klienta i wtedy dobiera dla niego produkt.
Sprawdź też, czy wybrana przez ciebie firma jest niezależna, czyli czy jej właścicielem nie jest żaden bank albo inna instytucja finansowa oraz czy ma w swojej ofercie szeroki przekrój produktów finansowych, różnych instytucji.
Doradca powinien wypytywać szczegółowo o twoje finanse. Ty też nie bój się pytać o wszystko. Pamiętaj, że jego argumenty powinny być rzeczowe. Nie ufaj doradcom, którzy zbyt mocno naciskają i pokazują tylko jeden produkt. Możesz wtedy podejrzewać, że doradca nie jest niezależny.
Mam doradcę i co dalej
Za rozmowę z doradcą i poradę nie płacisz. Firmy doradztwa finansowego zarabiają dopiero, kiedy wykupisz konkretny produkt. Dlatego tak waż-ne jest znalezienie rzetelnego specjalisty, który poleci ci taką polisę czy fundusz, na których nie stracisz. Nie zdziw się, jeśli po zakończeniu transakcji doradca poprosi cię o kontakt do twoich znajomych, żeby zaoferować im swoje usługi. W ten właśnie sposób działają firmy doradztwa finansowego. Jeśli faktycznie będziesz zadowolony z porad, możesz dać namiary znajomych, którzy potrzebują pomocy specjalisty. Pamiętaj jednak, że nie musisz tego robić.
Praca doradcy nie kończy się po wyborze produktu i sfinalizowaniu transakcji. Dobry i rzetelny doradca powinien mieć kontakt z klientem przez cały czas. Ma informować o sytuacji na ryku finansowym i ostrzegać o niebezpieczeństwie. Jeśli tego nie robi, zastanów się nad zmianą specjalisty albo firmy doradztwa finansowego.
Czym różnią się fundusze emerytalne od inwestycyjnych - mówi Michał Paszkowski, z-ca dyrektora marketingu PKO TFI
Fundusze inwestycyjne otwarte (FIO) oraz otwarte fundusze emerytalne (OFE) to dwa rodzaje instytucji finansowych, z których każda odpowiada na inny typ naszych potrzeb. Oznacza to również, że każda z tych instytucji działa w trochę inny sposób i nie należy ich mylić. OFE powstały w ramach reformy systemu emerytalnego w 1999 roku i zajmują się zarządzaniem środkami przeznaczonymi na emeryturę w tzw. II filarze. Korzystanie z tych instytucji jest możliwe za pośrednictwem ZUS, który przekazuje do OFE część składki emerytalnej. System ten jest obowiązkowy tylko dla osób objętych ubezpieczeniem społecznym urodzonym po 31 grudnia 1968 roku. Dostęp do pieniędzy gromadzonych w OFE jest jednak bardzo ograniczony. Zupełnie inaczej jest w przypadku funduszy inwestycyjnych otwartych. Wpłacając pieniądze do FIO, liczymy na ich pomnożenie w określonym czasie. To, na jaki cel przeznaczymy te środki, zależy tylko od nas. Również moment wypłaty tych pieniędzy z funduszy inwestycyjnych zależy od naszej decyzji. Warto jednak pamiętać, że wpłacając nasze oszczędności do tego typu instytucji, dokonujemy inwestycji, a te wymagają odpowiedniego czasu. Obecnie w Polsce istnieje cały wachlarz FIO począwszy od takich, które są rekomendowane na kilka miesięcy, aż po takie, które należy traktować jako inwestycję wieloletnią. Przed wyborem właściwego funduszu należy więc zadać sobie pytanie, na jak długo planujemy ulokować środki. Pamiętajmy, że w przypadku funduszy inwestycyjnych otwartych mamy prawo wypłacić pieniądze w dogodnym dla nas momencie, jednak im okres inwestycji będzie dłuższy, tym większe jest prawdopodobieństwo, że będziemy z inwestycji zadowoleni.