Rodzina z dziećmi

i

Autor: Shutterstock

Dostałeś pieniądze z MdM? Jeżeli popełnisz ten błąd, możesz je stracić!

2018-03-05 20:05

Program Mieszkanie dla Młodych został wygaszony, ale osoby, które otrzymały dofinansowanie, nadal muszą mieć się na baczności. Przez pierwszych pięć lat od zakupu mieszkania w ramach MdM należy przestrzegać wielu zasad. W przeciwnym razie trzeba będzie pożegnać się z rządowym dofinansowaniem i zwrócić je wraz z odsetkami.

Jarosław Sadowski, ekspert ze spółki Expander, przypomina, czego nie wolno robić beneficjentom programu Mieszkanie dla Młodych. Aby nie utracić przyznanych w ramach rządowego programu środków, przez pięć lat trzeba trzymać się sztywnych zasad.

Zakup innej nieruchomości
Osoba ubiegająca się o rządowe wsparcie nie mogła mieć w chwili składania wniosku, ani w przeszłości, własnego mieszkania. Przez pięć lat od momentu nabycia własnego lokum w ramach MdM w dalszym ciągu nie wolno jej wejść w posiadanie innego lokalu mieszkaniowego – ani wskutek nabycia, ani poprzez darowiznę lub zamianę. Wyjątek od tej reguły stanowią odziedziczone mieszkania. Można natomiast stać się współwłaścicielem nieruchomości za sprawą zawarcia związku małżeńskiego.

Zobacz: Mieszkanie Plus: nie będzie nowych lokali w Krakowie?

Wynajem pokoju lub mieszkania
Aby uniknąć kupowania w ramach Mieszkania dla Młodych lokali pod wynajem, ustawodawca postawił pewien warunek. Prze pięć lat od dnia nabycia nieruchomości nie wolno wynająć ani jej fragmentu, ani całości. Oznacza to, że nawet, jeżeli właściciel znajdzie się w trudnej sytuacji finansowej, nie może odnająć pokoju lub mieszkania, aby sfinansować spłatę rat.

Prowadzenie działalności gospodarczej
Kolejne obostrzenie dotyczy przedsiębiorców. Mają oni prawo zarejestrować działalność gospodarczą pod nowym adresem, ale nie wolno im przerobić mieszkania lub jego części na potrzeby lokalu usługowego. Przez pięć lat wykluczone są jakiekolwiek inwestycje i przekształcenia pod kątem prowadzenia własnego biznesu, np. gabinetu dentystycznego.

Polecamy: Koniec Mieszkania dla Młodych. Nie będzie więcej rządowych dopłat

Wcześniejsza spłata kredytu
Ustawa wyklucza również możliwość wcześniejszej spłaty kredytu przez upływem pięciu lat. Dotyczy to zarówno całkowitej, jak i częściowej spłaty zobowiązania.

Sprzedaż domu lub mieszkania
Nieruchomością nie można w pełni dysponować. Dotyczy to również jej sprzedaży. Zbyć lokal można dopiero po upływie pięciu lat – przypomina Expander.

Źródło: Expander

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze