Dostałeś SMS-a, że masz zapłacić 30 zł? W nic nie klikaj, TO WIRUS!

2020-02-14 10:39
Muzyka ze smartfona
Autor: pixabay.com//StockSnap Muzyka ze smartfona

Użytkownicy telefonów od jakiegoś czasu dostają dziwne SMS-y z informacją, że może im zostać naliczona opłata za tajemniczą usługę. Jeżeli dostaliście taką wiadomość, nie klikajcie w zawarte w niej linki. To oszustwo!

Dzisiaj naliczona zostanie oplata za subskrypcje 30 zl. Aby anulowac subskrypcje prosimy o odinstalowanie aplikacji.Deinstalator: [adres internetowy] - to wiadomość, którą otrzymało wielu użytkowników telefonów.

Część z nich, przerażona perspektywą naliczenia opłat za usługę, z której nie korzystali automatycznie kliknęła w podany we wiadomości link. Adres może się różnić w zależności od SMS-a. W niektórych wersjach zawiera domenę strony z wróżbami. W rzeczywistości pod linkiem kryje się plik instalacyjny złośliwej aplikacji na Androida. Jeżeli w ustawieniach telefonu pozwoliliście na instalację programów z nieznanych źródeł (a więc spoza google'owskiego sklepu Play) wirus może trafić do waszego telefonu.

ZOBACZ TAKŻE: Korzystasz z tych aplikacji? Twój smartfon jest zarażony groźnym wirusem

- Co ciekawe, wchodząc z komputera stacjonarnego jeszcze niedawno byliśmy przekierowywani na zwykła stacjonarną stronę dotyczącą wróżb właśnie (obecnie błąd 404), jedynie przy wejściu z urządzenia mobilnego pojawia się monit o ściągnięcie aplikacji, wymagający zgody na instalację apk z nieznanego źródła. Oczywiście o żadnym deinstalatorze nie ma mowy, aplikacja jest złośliwa. Więcej szczegółów niebawem, a póki co - niczego nie klikajcie - ostrzega CERT Orange.

Najnowsze