Korzystasz z tych aplikacji? Twój smartfon jest zarażony groźnym wirusem

2017-11-17 15:39

Ściąganie aplikacji mobilnych na smartfony i tablety - nawet z oficjalnych sklepów internetowych, może wiązać się z niebezpieczeństwem dla naszych urządzeń. Ostrzega przed tym firma tworząca programy antywirusowe ESET, która wykryła w sklepie Google Play zainfekowane aplikacje. Ich celem była kradzież danych wykorzystywanych przez użytkowników bankowości internetowej - podaje prnews.pl.

ESET ujawnia, że chodzi o 8 aplikacji, które służą do czyszczenia zawartości telefonu ze zbędnych treści oraz aplikacje z newsami ze świata. Jak podkreśla cytowany przez prnews.pl Kamil Sadkowski z firmy ESET, fałszywe aplikacje wyglądały wiarygodnie i nie wzbudzały podejrzeń.

Zobacz także: Cyberprzestępcy próbują okraść użytkowników Netflixa

Mowa tu o następujących aplikacjach mobilnych: MEX Tools, Clear Android, Cleaner for Android, World News, WORLD NEWS, World News PRO, Игровые Автоматы Слоты Онлайн lub Слоты Онлайн Клуб Игровые Автомат. Zostały one już usunięte z Google Play, ale co zrobić, gdy zostały ściągnięte wcześniej na telefon?

1.Dezaktywować uprawnienia administratora dla zainstalowanej aplikacji (konia trojańskiego). Wejdź w Ustawienia> (Ogólne)> Zabezpieczenia> Administratorzy urządzeń i wyszukaj Adobe Flash Player, Adobe Update lub Android Update.

2. Odinstalować złośliwą aplikację. Ustawienia> (Ogólne)> Menedżer aplikacji / Aplikacje i poszukaj konkretnych aplikacji (Adobe Flash Player, Adobe Update lub Android Update) oraz je odinstaluj.

3. Usunąć z urządzenia fałszywą aplikację pobraną z Google Play (odpowiedzialną za pobranie konia trojańskiego). Ustawienia> (Ogólne)> Menedżer aplikacji / Aplikacje i wyszukaj złośliwą aplikację, następnie ją odinstaluj.

Sprawdź również: Masz ten smartfon? TOP 5 najlepszych telefonów na świecie [ZDJĘCIA]

Sadkowski z krakowskiego laboratorium antywirusowego firmy ESET przypomina na prnews.pl, że nie każda aplikacja pobrana z Google Play jest bezpieczna i przed instalacją warto sprawdzić jej oceny oraz komentarze, które znajdują się w Google Play. Ponadto na smartfonie, podobnie jak na komputerach, powinniśmy posiadać oprogramowanie antywirusowe, które w porę wykryje niepożądane działania.

 

Źródło: prnews.pl

Najnowsze