Dowiedz się, gdzie szukać pomocy

2009-02-25 8:00

Emerycie! Oprócz dodatków i ulg możesz liczyć na pomoc z opieki społecznej i państwa. Nie krępuj się o nią zwrócić. Pomogą ci zasiłki celowe, siostra PCK odciąży cię w codziennych obowiązkach, a finansowane przez niektóre gminy usługi rehabilitacyjne podreperują twoje zdrowie.

Usługi opiekuńcze PCK

W Polsce funkcjonuje ponad 120 punktów opieki nad chorymi w domu. Obejmuje się pomocą blisko 11,5 tysiąca osób. Aby uzyskać pomoc od Polskiego Czerwonego Krzyża, trzeba się zgłosić do najbliższego ośrodka pomocy społecznej ze skierowaniem od lekarza, stwierdzającym konieczność takiej pomocy. Należy też przedstawić dowód tożsamości i ostatni odcinek emerytury bądź renty. Trzeba także przedstawić i udokumentować swoje miesięczne wydatki na podstawowe potrzeby życiowe: czynsz, leki, leczenie.

Na taką pomoc mogą liczyć osoby samotne, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn nie mogą samodzielnie funkcjonować. Usługi, które świadczą siostry PCK, to: zaspokojenie codziennych potrzeb życiowych, opieka higieniczna i pielęgnacyjna oraz zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Specjalistyczne usługi opiekuńcze realizują potrzeby wynikające z rodzaju określonego schorzenia lub rodzaju niepełnosprawności. PCK organizuje usługi opiekuńcze w domu chorego.

Darmowa rehabilitacja

W niektórych gminach (np. Krakowie, Poznaniu, Warszawie) emeryci i renciści mogą skorzystać z bezpłatnych zabiegów rehabilitacyjnych. Warunkiem skorzystania z darmowej rehabilitacji jest zameldowanie na terenie określonej gminy. Zabiegi, którym można poddać się w ramach darmowej rehabilitacji, to np. zabiegi elektrolecznicze (np. leczenie ultradźwiękami), leczenie polem elektromagnetycznym, światłem i laserem, hydroterapia, krioterapia (leczenie zimnem), okłady parafinowe, kinezjoterapia (rodzaj ćwiczeń).

UWAGA!

Aby móc skorzystać z zabiegu, trzeba mieć skierowanie od lekarza rodzinnego lub specjalisty. Lekarze ci muszą mieć podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Zasiłek celowy

Jest przyznawany na zaspokojenie jednej z niezbędnych potrzeb życiowych, np. na żywność, leki, opał, odzież, niezbędny remont, a także pogrzeb członka rodziny. Zasiłek celowy jest przyznawany także na pokrycie wydatków na świadczenia zdrowotne - osobom, które nie mają dochodu (np. osobom bezdomnym).

Aby mieć prawo do zasiłku celowego, trzeba wykazać się odpowiednimi dochodami: osoba, która gospodaruje samotnie - 477 złotych miesięcznie. Dochód rodziny nie może przekraczać 351 złotych na osobę. Wówczas przyznanie zasiłku jest obowiązkiem państwa. To jednak nie znaczy, że organ musi przyznać świadczenie. Po prostu nie może go nie przyznać, jeśli ma na to środki.

UWAGA!

Zasiłek celowy w formie tzw. biletu kredytowego pokrywa wydatki związane ze skutkami klęski żywiołowej lub ekologicznej. W takich przypadkach nie jest brany pod uwagę dochód rodziny, a zasiłek może nie podlegać zwrotowi.

Specjalny zasiłek celowy

W szczególnie uzasadnionych przypadkach tak zwany specjalny zasiłek celowy może być przyznany, gdy dochody osoby lub rodziny przekraczają poziom wskazany w ustawie. W takim wypadku może być przyznany również zasiłek celowy na zasadach zwrotu. Wówczas przyznaje się go pod warunkiem zwrotu całości lub części kwoty zasiłku.

Specjalny zasiłek zdrowotny zawsze przyznaje się w sytuacjach wyjątkowych, kiedy rodzina znalazła się w szczególnie trudnej sytuacji. Nawet wówczas jednak organ przyznający zasiłki nie ma obowiązku go przyznać.

Zasiłek okresowy

Jest wypłacany, gdy występuje jakaś długotrwała potrzeba, której jednocześnie towarzyszy zła sytuacja finansowa. Są to np. długotrwała, przewlekła choroba, niepełnosprawność czy bezrobocie. Minimalna kwota zasiłku okresowego nie może być mniejsza niż połowa różnicy między ustawowym kryterium dochodowym a dochodem osoby lub rodziny.

Zasiłek stały

Ten rodzaj zasiłku może być przyznany wyłącznie osobom, które są całkowicie niezdolne do pracy z powodu niepełnosprawności lub wieku i nie pobierają renty socjalnej. Osoba całkowicie niezdolna do pracy to np. taka, która została zaliczona do I lub II grupy inwalidów lub jej stopień niepełnosprawności został orzeczony przez Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Osoba, która jest całkowicie niezdolna do pracy z tytułu wieku to taka, która osiągnęła powszechny wiek emerytalny (kobieta: 60 lat, mężczyzna: 65 lat).

Nie poradziłabym sobie bez siostry PCK

- Od kilku lat przychodzi do mnie siostra PCK. Nie wiem, jak dałabym sobie radę bez jej pomocy - zapewnia pani Donata Halicka (81 l.), emerytka z Białegostoku, która ma problemy z poruszaniem się. Wyjście do apteki i proste czynności higieniczne przekraczają jej możliwości. Emerytką opiekuje się Ewa Kaczyńska (42 l.), która od siedmiu lat pracuje dla Polskiego Czerwonego Krzyża.

- Nim otrzymałam pomoc, musiałam pójść do lekarza po skierowanie. W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej sprawdzano nie tylko mój stan zdrowia, ale też sytuację finansową i to, czy mieszkam samotnie - mówi pani Donata i dodaje, że warto skorzystać z takiej pomocy. Zdaniem emerytki, siostra PCK to nie tylko opiekunka, ale i prawdziwy przyjaciel.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze