Dowód rejestracyjny i OC w komórce. To nowa funkcja mObywatel

2019-05-07 18:37 maal
mObywatel 1
Autor: mat. prasowe mObywatel

W aplikacji mObywatel działa nowa funkcja mPojazd. Dzięki niej będziemy mogli korzystać z wirtualnej kopii dowodu rejestracyjnego i polisy OC.

mObywatel to aplikacja, która umożliwia potwierdzenie tożsamości pomiędzy obywatelami za pomocą telefonu komórkowego. Dzięki aplikacji można potwierdzić swoją tożsamość w sytuacjach, które nie mają charakteru prawnego. Nie posłużymy się mDokumentem, aby zawrzeć umowę z bankiem, ale możemy za jego pomocą potwierdzić swoją tożsamość w siłowni, bibliotece czy u sprzedawcy.

 Ministerstwo Cyfryzacji od początku zapowiadało, że to początek całego pakietu mDokumentów. Teraz do systemu dołączyło kolejne wygodne rozwiązanie, dzięki któremu zaoszczędzimy miejsce w portfelu.

Nowa pozycja w aplikacji, czyli mPojazd umożliwia dodanie do programu danych dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia posiadania ubezpieczenia OC. Konieczne do tego będzie założenie Profilu Zaufanego.

- Z usługi mogą korzystać osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami pojazdów. A więc ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd. Oznacza to, że w aplikacji nie zobaczysz samochodów wypożyczonych, firmowych, czy leasingowanych - informuje resort.

Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Dodatkowo, 30 dni przed końcem ważności ubezpieczenia OC, aplikacja pokaże komunikat z przypomnieniem.

Najnowsze