Elektroniczny dowód osobisty nie zastąpi tradycyjnej wersji dokumentu. Jak wyrobić nowy?
Można się posługiwać elektronicznym dowodem osobistym w ramach aplikacji mObywatel jednak to nie zwalnia z obowiązku wyrobienia nowego dowodu plastikowego. Sam wniosek o dowód osobisty można złożyć elektronicznie.
W przypadku wnioskowania o dowód w urzędzie, należy dołączyć kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym w formacie 35 x 45 mm.
Jeśli wniosek jest elektroniczny, załącznikiem jest kolorowe zdjęcie w formie elektronicznej o rozdzielczości minimalnej 492 x 633 piksele i wielkości maksymalnej do 2,5 MB tak, aby fotografia zachowywała proporcje odpowiadające fotografii o wymiarach 35 x 45 mm.
Niewyrobienie nowego dowodu to potencjalnie grzywna do 5 tys. oraz trudności w banku lub urzędzie
Wniosek o dowód osobisty można złożyć w dowolnym urzędzie miasta/gminy. Nie ma znaczenia miejsce zamieszkania. Wyrobienie dowodu nie podlega opłacie skarbowej.
Dowód osobisty wydany od 1 stycznia 2001 do 28 lutego 2015 roku jest ważny przez 10 lat dla osób pełnoletnich oraz 5 lat dla osób, które w dniu składania wniosku nie miały 18 lat.
Nowy dowód osobisty należy wyrobić również w przypadkach takich jak zmiana danych osobowych po zawarciu małżeństwa lub utrata albo uszkodzenie dokumentu.
Ustawa o dowodach osobistych przewiduje odpowiedzialność nie tylko za niedopełnienie obowiązku wymiany dokumentu.
Zgodnie z art. 79. Ustawy o dowodach osobistych:
Kto uchyla się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego, zatrzymuje bez podstawy prawnej cudzy dowód osobisty, nie zwraca dowodu osobistego w razie utraty obywatelstwa polskiego - podlega karze ograniczenia wolności albo karze grzywny.