Podatki

i

Autor: Gettyimages Podatek od czynności cywilnoprawnych - czym jest PCC?

Podatki w Polsce

Dramat przedsiębiorców. Mają tydzień na podjęcie kluczowej decyzji

2023-02-13 12:42

Początek roku to ważny czas dla firm. W tym czasie trzeba podjąć wiele ważnych decyzji. Właśnie w tym okresie właściciele firm biorą na tapet podatki. Warto podkreślić, że przedsiębiorcy mają jeszcze tylko tydzień na wybór formy opodatkowania na ten rok. 20 lutego ma znaczenie nie tylko dla celów podatkowych. Zobacz, dlaczego to tak ważna data w kalendarzu przedsiębiorcy.

Forma opodatkowania

"Dziennik Gazeta Prawna" przypomina, że "za tydzień trzeba też będzie złożyć deklarację rozliczeniową ZUS DRA za styczeń i wskazać w niej wybraną formę opodatkowania oraz podstawę wymiaru składki zdrowotnej na 2023 r.". "Ta jest różna, w zależności od rodzaju podatku. Jak tu jednak dokonywać wyboru, gdy przed przedsiębiorcą jeszcze tyle niewiadomych? Nie chodzi tylko o standardową alternatywę: skala podatkowa, liniowy PIT czy ryczałt od przychodów. Tegoroczna sytuacja niewiele przypomina tę z lat ubiegłych" - stwierdza dziennik.

"DGP" zwraca uwagę, że "w najmniej komfortowej sytuacji są teraz ryczałtowcy i podatnicy liniowi, bo mogą jeszcze zmienić swoją ubiegłoroczną decyzję o wyborze podatku za miniony 2022 r.". Teoretyczne w przypadku tej sprawy jeszcze pozostało sporo czasu. Termin mija 2 maja 2023 roku. Ale uwaga! Trzeba jednak zdecydować już teraz, jeżeli jest szansa na mały ZUS plus, bo tu składki zależą od ubiegłorocznej formy opodatkowania.

Według dziennika, "ryczałtowcy muszą też pamiętać, że podatek za grudzień płacą do 28 lutego, ale za styczeń - o tydzień szybciej (do 20 lutego)". "Czas na złożenie zeznania za 2022 r. mają do 2 maja, z tym, że część zrobi to na formularzu PIT-28, a część na druku PIT-36. Co ważne, kto złoży PIT-28, nie będzie mógł już wysłać PIT-36" - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Sonda
Czy podatki w Polsce są za wysokie?
Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek
Najnowsze