Dramat przedsiębiorców! "Rząd podpisuje wyrok na tysiące firm”. Płaca minimalna 2021

2020-08-04 17:36 Danuta Rawicka
PRZEDSIĘBIORCA
Autor: SHUTTERSTOCK PRZEDSIĘBIORCA

Minimalne wynagrodzenie w Polsce w 2021 roku ma wzrosnąć do 2800 zł. Już jutro Rada Dialogu Społecznego rozpocznie debatę nad podniesieniem płacy minimalnej. To ruch, który w czasie kryzysu ekonomicznego bardzo mocno uderzy w mikro- i małe firmy, które - i tak zostały dotknięte skutkamii pandemii - i nie zdołają unieść rosnących kosztów pracy. Ponad milion osób zatrudnionych w najmniejszych polskich przedsiębiorstw może stracić pracę. Wyższa płaca minimalna to, zdaniem Pracodawców RP, nokaut małych firm. Dlatego płacę minimalną należy utrzymać na dotychczasowym poziomie.

Wyrok na najmniejsze firmy
Na całym świecie, również w Polsce, panuje recesja, spada zatrudnienie, rośnie bezrobocie. Tymczasem w okresie największego kryzysu w historii polskiej gospodarki rząd planuje podniesienie płacy minimalnej o prawie jedną czwartą (o 24,4 proc.). To ponad dwukrotnie szybsze tempo niż ogólny wzrost płac w gospodarce!
- Cała seria tarcz antykryzysowych była skupiona na ratowaniu miejsc pracy. Podniesienie płacy zniweczy ten wysiłek! To właśnie koszty pracy są od lat jednym z największych obciążeń pracodawców. Zwiększając je przez podniesienie płacy minimalnej rząd podpisuje wyrok na tysiące firm – argumentuje Przewodniczący RDS, Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Rząd zamknie kopalnie! Stanowcze słowa wicepremiera Jacka Sasina. "Twarda konieczność"

Wyższa płaca minimalna = zwolnienia
Najniższa płaca w wysokości 2800 zł oznacza, że osiągnie ona poziom ok. 60 proc.średniego wynagrodzenia w kraju i będzie - choć relatywnie niska, jedną z najwyższych w UE. Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia jest największym ciosem dla mikrofirm (zatrudniających do 10 pracowników), w których ponad 63 proc. ubezpieczonych na umowie o pracę ma podstawę do naliczania składek nieprzekraczającą płacy minimalnej. Dla tych firm podniesienie kosztów pracy będzie największym obciążeniem i może oznaczać utratę miejsc pracy dla ponad miliona zatrudnionych.

Bezpieczne 2600 zł
Pracodawcy RP proponują utrzymanie płacy minimalnej w 2021 r. na poziomie 2 600 zł. Taki poziom jest bezpieczny dla utrzymania miejsc pracy i szybkiego wychodzenia z kryzysu. Przy zamrożeniu płacy minimalnej jej relacja do płacy średniej pozostanie na poziomie zbliżonym do 50 proc., a nawet w skrajnym scenariuszu przekroczy 51 proc. W relacji do mediany wynagrodzenia ta relacja wyniesie 56-58 proc.

- Przy ryzyku drugiej fali epidemii i potencjalnie dłuższej zapaści w gospodarce światowej podniesienie płacy minimalnej może pogłębić negatywne skutki kryzysu - ostrzega dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.

Super Biznes 17 VII

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze