Bank Credit Agricole

i

Autor: materiały prasowe

Dramatyczna prognoza eksperta Credit Agricole. Inflacja zbliży się do 7 proc.

2021-10-18 16:48

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, inflacja we wrześniu wyniosła 5,9 proc. w skali rok do roku. Jak wskazują analitycy banku Credit Agricole, to jednak nie koniec kolejnych wzrostów cen. Pod koniec 2021 roku, wskaźnik inflacji może zbliżyć się nawet do 7 proc., a średnia z całego roku wyniesie 4,8 proc. Eksperci zaznaczają, że to najwyższy poziom wskaźnika od czerwca 2001 roku, ponadto od sześciu miesięcy jest powyżej górnej granicy odchyleń, jaką przewiduje cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego.

Eksperci Credit Agricole o danych inflacyjnych

Według analityków banku Credit Agricole wzrost inflacji napędziła wysoka dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych (wzrost z 3,9 proc. rdr w sierpniu do 4,4 proc. rdr we wrześniu). Warto wziąć pod uwagę, że rząd zapowiedział na 2022 roku wzrost akcyzy, więc to nie koniec bodźców do dalszego wzrostu inflacji. Obliczenia ekspertów Credit Agricole nie biorą jeszcze tej zmiany pod uwagę.

ZOBACZ Kolejny rekord inflacji. Wiemy, które produkty podrożeją

Marek Zuber: Przed nami ciągły wzrost cen i opłat [Super Raport]

Rośnie również dynamika cen owoców i warzyw. Eksperci Credit Agricole zwracają uwagę na coraz wyższe rachunki za gaz, energię cieplną i opał. W efekcie wzrosły również ceny nośników energii do 7,3 proc. rdr (6,6 proc. rdr w sierpniu). Do tego dochodzą rekordowe ceny paliwa, wzrost wyniósł aż 28,6 proc. rdr we wrześniu, co jest konsekwencją wysokich cen ropy naftowej. Oczywiście trzeba pamiętać, o tym, że przez pandemię, w ubiegłym roku ceny paliw były rekordowo niskie.

Inflacja uderzyła w niemal wszystkie produkty. Pod koniec roku może sięgnąć niemal 7 proc.

Poważnym problemem jest również inflacja bazowa, która wzrosła we wrześniu do 4,3 proc. rdr. Eksperci Credit Agricole zwracają uwagę, że ceny urosły w kategoriach "łączność", "inne wydatki na towary i usługi", "restauracje i hotele", "odzież i obuwie" a także w "wyposażenie i prowadzenie gospodarstwa domowego" oraz "zdrowie".

Według analityków Credit Agricole inflacja bazowa rośnie, mimo fali podwyżek covidowych w pierwszej fazie pandemii. Wzrost cen częściowo wynika więc z realizacji odmrożonego popytu, który został zamrożony podczas lockdownów. Jego uwolnienie wpłynęło na wzrost inflacji, co szczególnie widać w kategorii "restauracje i hotele". Do tego dochodzą problemy z podażą niektórych produktów, tym samym windując ceny.

Sonda
Czy odczułeś/aś ostatni wzrost cen?

Analitycy Credit Agricole wskazują, że pod koniec roku inflacja zbliży się do 7 proc. Średnioroczne odczyty wyniosą 4,8 proc. w 2021 roku i 4,9 proc. w 2022 roku (nie biorąc pod uwagę wzrostu akcyzy). Jak zaznaczają, ceny będą rosnąć najbardziej w kategoriach "żywność i napoje bezalkoholowe", "nośniki energii", "paliwa" i wysoka inflacja bazowa.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze