Lekarz

i

Autor: Pixabay

Dramatyczna sytuacja polskiej służby zdrowia. Polacy szukają pomocy za granicą

2021-10-21 9:00

Problemy z polską opieką zdrowotną nie są nowością, już od lat szpitale i przychodnie państwowe zmagają się z przeciążeniem i brakiem środków finansowych. To pchnęło wielu Polaków do korzystania z usług prywatnych. Jak podaje "Rzeczpospolita", coraz więcej Polaków korzysta z komercyjnych usług medycznych. Największa grupa badanych część usług realizuje w systemie państwowym, a część w prywatnym, wciąż niewielki odsetek korzysta wyłącznie z usług niepublicznych. Wielu respondentów rozważyłoby leczenie za granicą, gdyby było ich na to stać.

Polacy korzystają z usług zarówno prywatnej, jak i państwowej służby zdrowia

Brak lekarzy, kłopoty z dostaniem się do specjalisty i odległe terminy sprawiają, że coraz częściej pomocy szukamy w prywatnej służbie zdrowia. Okazuje się, że dość łatwo ruszyć po nią za granicę - informuje w czwartek "Rzeczpospolita". Jak czytamy, gazeta dotarła do badania na temat "naszego podejścia do opieki zdrowotnej i ubezpieczeń z tym związanych przeprowadzonego przez firmę ARC Rynek i Opinia przy współpracy z firmą ubezpieczeniową ERGO Hestia". 

ZOBACZ EKG 2021: Prywatny sektor wspiera publiczną służbę zdrowia - prezes Grupy Lux Med

EKG 2021. ANNA RULKIEWICZ. Prezes Luxmed: Chorzy nie mogą liczyć na pomoc państwa

"Okazuje się, że niemal połowa z nas (46 proc.) korzysta zarówno z prywatnej, jak i publicznej służby zdrowia, 39 proc. wyłącznie z państwowych placówek medycznych, a 11 proc. leczy się wyłącznie prywatnie. To zróżnicowanie jest spójne z oceną jakości usług służby zdrowia. Więcej zaufania mamy do placówek prywatnych, które pozytywnie ocenia 61 proc. badanych" - podano w artykule.

Polacy oceniają służbę zdrowia. Wielu chętnie szukałoby pomocy za granicą

Dodano, że "tylko co czwarty Polak (24 proc.) dobrze ocenia jakość usług świadczonych przez publiczną służbę zdrowia". "Umiarkowane zadowolenie z polskiej służby zdrowia powoduje, że w przypadku ciężkiego zachorowania leczenie za granicą rozważałoby 44 proc. z nas. Prawie co trzeciemu (30 proc.) trudno wypowiadać się w tej sprawie, a 26 proc. deklaruje, że nie jest zainteresowana taką możliwością. Według Polaków wysoką jakość opieki zdrowotnej zapewniają Niemcy (42 proc.), USA (33 proc.) i Norwegia (17 proc.)" - napisano.

Sonda
Z jakiej służby zdrowia korzystasz?

Według dziennika, "gdybyśmy mieli pieniądze, leczenie w Niemczech brałaby pod uwagę ponad połowa badanych (55 proc.), w USA 41 proc., a w Norwegii – 18 proc.". "Wśród przeszkód w wyjeździe na leczenie za granicą wymieniamy koszty, barierę językową i problemy związane z organizacją wyjazdu. Głównym problemem są przy tym koszty leczenia (67 proc.). Nieznajomość języka to problem dla 28 proc. respondentów, brak wiedzy o zagranicznych placówkach medycznych wymienia jako przeszkodę 25 proc. badanych, a o organizację wyjazdu – 22 proc. Ponadto 19 proc. ankietowanych nie ma wiedzy o tym, kto mógłby pomóc przy tego typu wyjeździe" - stwierdzono.(PAP)

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze