To będą najdroższe święta w historii! Ile wydamy na Boże Narodzenie w tym roku?

i

Autor: pexels To będą najdroższe święta w historii! Ile wydamy na Boże Narodzenie w tym roku?

Drożyzna dobija Polaków. GUS podał nowe dane o inflacji

2021-09-15 14:26

Jak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), wskaźnik inflacji w sierpniu 2021 roku sięgnął poziomu 5,5 proc. rok do roku. To nawet więcej niż przewidywali eksperci, którzy szacowali, że wskaźnik będzie na poziomie 5,4 proc. Podrożało praktycznie większość produktów, w tym wiele podstawowych. Więcej płacimy nie tylko za żywność, paliwo, energię, wywóz śmieci, ale również za usługi. W ogólnym rozrachunku nie podrożała tylko odzież i obuwie. Choć jednocześnie rosną w Polsce płace, to przecież nie wszyscy doświadczyli podwyżek.

Inflacja wyższa niż przewidywali eksperci. Polacy mają problem

Wstępne dane GUS i analizy ekspertów wskazywały, że inflacja w sierpniu 2021 roku wyniesie 5,4 proc. Ogłoszenie oficjalnych wskaźników GUS okazało się niemiłą niespodzianką, bo wzrost cen wyniósł 5,5 proc. To więcej o 0,3 proc. względem lipca. Ostatni raz taki taka wysokość wskaźnika była 20 lat temu, bo jeszcze w 2001 roku. Ile dokładnie wzrosły poszczególne towary, przedstawiamy w poniższej galerii.

ZOBACZ Potężny wzrost pensji w Polsce! Średnia krajowa to prawie 6 tys. zł

KARPACZ 2021: Mateusz Morawiecki

Najwięcej podrożała benzyna, bo aż o 29,2 proc. Warto jednak zaznaczyć, że w ubiegłym roku jej ceny były rekordowo niskie ze względu na pandemię koronawirusa, która wywołała kryzys na rynku paliw. Dosyć oczywiste było, że z czasem ceny będą musiały wrócić do stanu przed kryzysem, choć ich wzrost na pewno uderzył po kieszeni Polaków. Ponadto droższe paliwo ma niebagatelny wpływ na ceny produktów w sklepach, choćby dlatego, że rosną koszty transportu.

Polacy na pewno odczuli wzrost cen żywności, która jest droższa o 3,7 proc. Najbardziej podrożało mięso drobiowe, bo aż o 24,5 proc. Tańsza jest za to wieprzowina, zaledwie o jeden proc. Napoje bezalkoholowe są droższe aż o 6,6 proc. Wzrost cen nie dotknął natomiast odzieży i obuwia.

Mimo wysokiej inflacji, RPP wstrzymuje się z zacieśnieniem polityki pieniężnej

Eksperci wskazują, że aby zacząć w ogóle zwalczać wzrost cen, należałoby podwyższyć rekordowo niskie stopy procentowe. Tymczasem za ich podwyższeniem ostatnio głosowało jedynie trzech członków Rady Polityki Pieniężnej, czyli mniejszość. Prezes Narodowego Banku Polskiego głosował przeciw i to mimo tego, że wskaźniki znacznie odbiegają od celu inflacyjnego, który wynosi 2,5 proc.  

Sonda
Odczułeś/aś skutki inflacji?

Adam Glapiński twierdzi, że inflacja jest obecnie na całym świecie i odpowiada za to wysoka cena surowców, a nie polityka RPP. Zapowiedział, że zmiana w polityce pieniężnej jest możliwa jeśli pojawi się ryzyko "trwałego przekroczenia celu inflacyjnego" w postaci dobrej koniuktury i niskiego bezrobocia. 

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze